Ana sayfa Güncel IATA Travel Pass ile ilk uçuş yapıldı

IATA Travel Pass ile ilk uçuş yapıldı

IATA Travel Pass uygulamasının kullanıldığı ilk sefer Singapur Changi Havalimanı’ndan Londra Heathrow’a gerçekleşti. Uygulamayı kullanan ilk yolcular havalimanı giriş yaptı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), seyahat sağlığı kimlik bilgilerini yönetmek için IATA Travel Pass uygulamasını kullanan ilk yolcunun Londra Heathrow Havalimanı’na vardığını duyurdu.

IATA’nın Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “IATA Travel Pass’ın Singapur Havayolları yolcuları ile yapılan bu denemede başarılı bir şekilde uygulanması, teknolojinin yolcuların ve hükümetlerin seyahat sağlığı kimlik bilgilerini yönetmelerine güvenli, rahat ve verimli bir şekilde yardımcı olabileceğini gösteriyor” dedi.

Singapur Airlines Pazarlama Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı JoAnn Tan ise, “Sınırlar yeniden açıldığında ve seyahat kısıtlamaları dünya çapında aşamalı olarak kaldırıldıkça dijital sağlık belgeleri çok önemli olacak. IATA Travel Pass’ın başarılı bir şekilde uygulanması, Singapur Havayolları’nın sağlık kimlik bilgilerini doğrulamak ve müşterilerimiz için güvenli ve sorunsuz bir seyahat deneyimini desteklemek adına güvenli dijital çözümler kullanma hedefini yansıtıyor” diye konuştu.

IATA’dan yapılan açıklamada, Singapur’dan Londra’ya Singapur Havayolları ile seyahat eden yolcuların, IATA Travel Pass’ı şu amaçlarla kullanabileceği belirtildi:

  1. Mobil cihazlarında pasaportlarının güvenli bir dijital versiyonunu oluşturun
  2. Seyahat kısıtlamalarını ve gereksinimlerini öğrenmek için uçuş ayrıntılarını girin
  3. Doğrulanmış test sonuçlarını ve tüm seyahat gereksinimlerini karşıladıklarına dair bir onay alın.

Tek elden işlem imkânı sağlıyor

IATA Genel Müdürü Juniac, uygulamanın yeni seyahat kurallarına uymalarına yardımcı olmak için yolculara tek noktadan işlem imkanı sağladığını belirtti.

Juniac açıklamasında, “Hükümetlerin bu seyahat gereksinimlerini, yolcunun kimliğine ve seyahat kimlik bilgilerinin doğruluğuna güvenerek, daha da önemlisi, uzun kuyruklardan kaçınarak verimli bir şekilde yönetebildiğini gösteriyor. Havayollarının yeni seyahat gereksinimlerini verimsiz ve kağıt işlemlerinde boğulmadan yönetmeleri için amaca yönelik oluşturulmuş bir araçtır” ifadelerini kullandı.

Yüzde 80 yolcu uygulamayı kullanacağını bildirdi

IATA’nın açıkladığı son ankete göre, yolcuların yüzde 89’u, hükümetlerin aşı ve test sertifikalarını standartlaştırması gerektiğine inandığını belirtti. Yüzde 80’i ise IATA Travel Pass uygulamasını mümkün olan en kısa sürede kullanacağını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK