Ana sayfa Köşe Yazıları BASİT SORULAR

BASİT SORULAR

Geçen yazılarımda genel kurul vaktinin geldiğini ancak kooperatif yönetiminin genel kurul yerine ihale peşinde koşturduğunu yazmıştım. Afşin Yelok kaçtıktan sonra yeni başkan son bir gayretle bir şeyler yapma derdine düştü anlaşılan. Abdullah Bildirici samimi mi yoksa gizli planları mı var bilmiyorum. Çünkü hiç tanışmadım ve suizanda da bulunmak istemiyorum. Eski Başkan Afşin Yelok gibi hakkımızda iftira attığına (en azından alenen) ne şahit oldum ne de tanıdıklarımdan duydum. İyi niyetle bir şeyler yapmaya çalıştığını ümit ederek ve her şeyden önce bu kooperatifin ortağı olarak buna hakkım olduğunu düşünerek kendisine bazı sorular sormak istiyorum.

  • 15 Mart’ta görev sürenizin bittiğini biliyor musunuz? Aralık ayındaki kendi duyurunuzda genel kurulların 28 Şubat’a kadar ertelendiğini yazmıştınız. Bu durumda resmi bir değişiklik oldu mu? Çünkü genel kurul yapmak için bir ay önceden duyuru şartını dikkate alınca mart ayında genel kurul yapmayacağınız aşikar.
  • Genel Kuruldan yetki almadan birçok iş yaptığınızı ve suç işlediğinizi artık öğrenmiş olmanız gerekir. Zira yetkisiz ve ucuz fiyata araba satarak işlediğiniz suçtan dolayı savcılık soruşturma yürütüyor. İnşaat firmasının sözleşmesini feshetme yetkiniz var mıydı? Yoksa bu konuda da yetkisiz mi iş yaptınız? Bu konuda avukatınızdan yazılı bir görüş aldınız mı? Almadıysanız avukatınızdan yazılı görüş isteyin yoksa başınız derde girer. İleride “biz kooperatif menfaatlerini düşünerek iyi niyetle feshettik” demenizin sizi kurtarmayacağını bilmenizi isterim. Zira arabayla ilgili yardımcınız “çok yakıyordu, kooperatif menfaatlerini gözeterek sattık” filan diyormuş ortalıkta.

 

  • Feshettiğiniz sözleşmeden dolayı ileride kooperatif tazminat ödemek zorunda kalırsa bunu ortaklar mı yöneticiler mi ödeyecek? Size soranlara “haklıyız, tazminat ödemeyiz” dediğinizi biliyoruz. Bu durumda tazminat ödenmesine hükmedilirse ne yapacaksınız? “Haklıydık ama hakkımız yendi. Siz ödeyin şu paraları” mı diyeceksiniz? Siz de mi izole olacaksınız önceki başkan gibi?
  • Bu şekilde alelacele ihale yapmaya çalışmanız nedendir? Genel kurul diyorsanız zaten süreyi geçirdiniz? İhale için 4 gün vererek ne amaçladınız? Kaç firma evrak teslim etti?
  • Biz metrekaresi 1.600 TL’ye inşaat yaptık. Yaklaşık 25.000 m2 inşaatı 40 milyona bitirdik. Bu rakamlarda bile hakkımızdaki suç duyurunuza göre 15 milyon yolsuzluk yapmışız. Yani sizin hesabınıza göre metrekaresi 1.000 TL’ye bitebilirdi inşaat. Şimdi yeni etapta ihale rakamı ne kadara kadar makul kabul edilecek? Mesela metrekare fiyatı 2.000 TL veya üzerinde çıkarsa da kabul edecek misiniz?
  • Diğer kooperatiftekilerin yaptığı gibi yüksek rakamın suçunu bize mi atacaksınız? “180.000 TL üzeri dolandırıcılıktır” deyip 323.000 artı fiyat farkına (gerçekte 400 binin üzerine) sözleşme imzalayan ahlaksızlar utanmadan “proje kötü olduğu için rakam bu kadar yüksek çıktı” diye hala ortaklarını aptal yerine koyuyorlar. Siz de ortaklarınızı aptal yerine koymazsınız umarım. Ayrıca fiyat farkı, eskalasyon vs. ile gerçek rakamları düşük göstermeye ve gizlemeye kalkmayacaksınız değil mi?
  • Bizim hakkımızdaki iftiraların kaynağını oluşturan raporu yazan Yeminli Mali Müşavir İbrahim Hak’ın diğer kooperatif başkanının arkadaşı olduğunu biliyor muydunuz? Bunu diğer kooperatifin başkan yardımcısı itiraf etmişti. Arkadaşlarına rapor yazdırarak kendileri yolsuzluk yaptılar ve sizin başkanı olduğunuz kooperatifi bu işe alet ettiler, farkında mısınız?
  • İlk genel kurulda daire dağıtacağınızı söylemişsiniz. Şerefiye hazırlama sürecinin minimum 2-3 ay sürdüğünü biliyor musunuz? Genel kurulda yeni şerefiye hazırlayamamanın suçlusu kim olacak? Yoksa 2-3 ay daha genel kurul yapmayı düşünmüyor musunuz? Bu arada niye geçen 11 ay boyunca yeni şerefiye hazırlamadınız? Bunun için önünüzde bizim bilmediğimiz bir engel mi vardı?
  • Sizin yaptığınız ihaleden dolayı inşaat firması KDV iadesi alacak mı? Alırsa bunu da dolandırıcılık olarak mı niteleyeceksiniz?

Çok daha soru var ama bu sorular yeterli. Bu sorulara cevap veremeyeceğini tahmin ediyorum. Ama bu şekilde yazarak ileride herkese hatırlaması için tarihe bir not düşüyorum.

 

Kalın sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK