Ana sayfa Genel ABD’de yolcuya 27 bin 500 dolar ceza kesildi!

ABD’de yolcuya 27 bin 500 dolar ceza kesildi!

A350 soaring above the clouds
ABD’de uçuşa hazırlanan bir uçakta bulunan yolcu, kendisini maske takmadığı için uyaran uçuş görevlisine saldırdı. Federal Havacılık İdaresi (FAA) kuralları gereği ciddi bir yaptırımı olan bu harekete ise rekor ceza geldi.

Uçuşlarda yolcuların maske takmayı reddetmeleri ve ABD Kongre Binası’ndaki son olayların ardından FAA, havayolu yolcularını tehdit veya şiddet içeren davranışlarıyla uçuşları aksatmaları sebebiyle bu yolculara karşı ağır yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

FAA, 19 Ekim 2020 yılında uçakta yaşanan maske tartışmasını gündeme taşıdı. Olay, ülkede faaliyet gösteren Delta Air Lines şirketine ait Miami-Atlanta uçuşunda yaşandı. Miami Uluslararası Havalimanı’ndan hareket etmek üzere olan uçakta bulunan bir yolcu maskesini takmayı reddetti.

Uçuş başlamadan önce koltuğu dik konuma getirme, önünde bulunan masayı kapatma, emniyet kemerini takma gibi hiçbir önlemi yerine getirmeyen yolcu, kendisini uyaran kabin görevlisi ile tartışarak sol göz altına yumruk attı.

Tartışmanın şiddetlenmesiyle beraber olaya müdahil olan pilot, uçağı körüğe yanaştırdı.

27 bin 500 dolar ceza

Yaşanan arbede sonrası polis zoruyla indirilen yolcu hakkında cezai işlem başlatıldı.

Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yolcuya 27 bin 500 dolar para ceza kesildi. Yolcunun bu ödemeye itirazı için 1 ay süre verildi.

BİR CEVAP BIRAK