Ana sayfa Köşe Yazıları TAKKE DÜŞTÜ

TAKKE DÜŞTÜ

Eskiden yalandan da olsa 1-2 ayda bir Ortaklar Bilgilendirme maili atarlardı. Son olarak 9 Aralık’ta bir mail atmışlardı. Bu bilgilendirme yalanları ile ilgili de bir yazı dizisi yayınlamıştık. http://www.airwayshaber.com/2020/12/o-baskan-kacti/

2 aydır sesleri çıkmıyordu. Şimdi genel kurul öncesi ihale yapacağız ve genel kurulda daireleri dağıtacağız diyerek ortaya çıktılar. Hayırlı olsun.

Hayırlı olsun da yine ellerine yüzlerine bulaştırmışlar. Diğer kooperatifteki ortakları bir şekilde dalaverelerle işlerini götürüyorlar. Bunlar beceriksiz çıktı.

Diğer tarafta ne demişlerdi

“180.000 TL’nin üzeri doğrudan birilerinin cebine gidecektir” (Bülent Yılmaz Kooperatif muhasip üyesi)

“Yayla Caddesindekinden çok daha kaliteli inşaatı 240.000 TL’ye yaparız” (Münüre Derindağ Kooperatif başkanı)

225.000 TL’nin üzeri kazıktır, günahtır” (Cemalettin Haberdar yk üyesi)

“180.000 TL’nin üzerine hadi bilemediniz 200.000 TL’nin üzerine çıkacak her rakamda aleni yolsuzluk olacağını düşünürüm. Lüks konut yapan arkadaşım rakamı duyunca küçük dilini yutacaktı” (Bülent Yılmaz)

“İhaleyi yaptıktan sonra genel kurula sunacağız, genel kurul onay verdikten sonra imza atacağız” (Münüre Derindağ)

Sonuç ne oldu

Benim de çalıştığım diğer kooperatifte bir önceki yönetimin yaptığı ihaleye 7 firma yazılı teklif verdi ve en düşük teklifi 290.000 TL’ye Aydur İnşaat (Erdoğan Bayraktar’ın yeğeninin şirketi) sundu. Eski yönetim teklifleri genel kurula götürüp durumu anlatmak istedi ama orada da bizim genel kuruldaki gibi yöneticileri konuşturmadılar. Taktikleri bile aynı. İftira at, konuşturma, sonra istediğin gibi at koştur. Yeni yöneticiler yukarıda yazdıklarını unutup tek firma ile ihale yaptılar (görünürde 3 firma katıldı, en düşük teklif vereni birisinin akrabası, diğerini mali durumu iyi değil vs deyip elediler ve en yüksek rakamı veren firma ile) ve 323.000 artı fiyat farkı ile (2020 inşaat enflasyonunun yüzde 22 olduğunu düşünürsek) 400.000 TL’ye Yayla Caddesindeki inşaatla kıyas kabul etmeyecek kadar vasat bir inşaat yapıyorlar. 200.000 TL deyip 400.000 TL kilitledikleri ortaklarına, görüntülü ifadeleri olmasına rağmen genel kurula sormadan imza attılar. Projelerinde Siemens Ankastre yok, İklimsa Klima, Yerden Isıtma, Grohe Batarya vs yok hatta iskan şartı bile yok. Ama olsun onlar dürüst ve üyeler için çalışıyorlar biz dolandırıcıyız. Bülent Yılmaz’ın 290.000 TL’yi duyunca küçük dilini yutan müteahhit arkadaşı 400.000 TL’yi duyunca neyini yuttu çok merak ediyorum. O kooperatifte de ortak olanlarınız veya tanıdıklarınız kesin vardır. Sorun bence, bu yazılanlar doğru mu diye.

Ne alakası var onlarla bunların diyenleriniz vardır. Alakası şu: Aynı merkezden yönetiliyorlar.

Şöyle izah edeyim:

  • Yeminli Mali Müşavirleri aynı kişi İbrahim HAK
  • Mali Müşavirleri aynı Olcay ÖZGAN
  • Avukatları aynıydı Selim SEYMAN

Duruma bakınca bunlara gerçekten üzülüyor insan. O kadar suç işlediler, işlemeye de devam ediyorlar ama buna değecek bir menfaat elde edemediler. 1 Mart’tan sonra genel kurul yapmak mümkün ama amaç başka. Görev süreleri 15 Mart 2021’de doluyor. Bana inanmayın Türkiye Ticaret Sicil Gazetesine bakın. (29 Aralık 2020 tarih 10234 sayı). Bu tarihten önce genel kurul yapmaları gerekirken ihale yapıp diğer arkadaşları gibi Üsküdar’ı geçmenin derdindeler ama bunlar boğazda boğulurlar.

İhale mailine baktım. Milat gazetesinde ilana çıkıyorlar. Amaçları ne acaba? Gazeteye ilanın amacı, ihaleyi duyurmaksa yanlış gazete seçmişler, kaçınız Milat gazetesini daha önce okudunuz mu? hatta adını duydunuz mu? merak ediyorum. Maksat dostlar alışverişte görsün. Basın ilan kurumu üzerinden bir sürü para vereceğinize aynı paraya daha çok okunan bir gazetede ilana çıksanız gören daha çok olurdu. İlana bakınca adrese teslim bir şeyler yapmaya çalıştıkları belli. Hafta sonunu çıkınca 4 gün süre vermişler. Çok bile vermişler, nasılsa anlaştıkları firma evrakını hazırlamıştır. Diğer ihale ilanlarına bakın, ihaleye çıkan kurumlar 15-20 gün süre vermiş. Bazılarının ihale süresi 1 ayı buluyor.  Teklif vermek isteyecek firmalar 4 günlük süreyi görünce mesajı almıştır. “Boşuna uğraşmayın”. Hatta öyle bir belge koymuşlar ki ihale evrakı arasına o evrakı 16 Şubattan önce almak mümkün değil. Ama olsun, bunlar dürüstler ve 15 Mart 2020’de ortakları bizden kurtardılar.

Hala ortakların aklıyla dalga geçiyorlar. Güya kanuna uygun ihale yapıyorlar. Biz daha önce de söyledik. Kooperatifler Kamu İhale Kanunu’na tabi değil. O zaman Havaiş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal vasıtası ile tanıdığımız Burak Bey ve başka birileri daha işe talip oldu. Burak Bey’in bu işi en iyi şartlarda yapacağına kanaat getirdik ve onunla sözleşme imzaladık. Sizin gibi yalandan ihale yapmaya uğraşmadık. Genel kuruldan aldığımız pazarlık yetkisine istinaden pazarlıkla kaliteli bir inşaat yaptırdık. M2 si de KDV Dahil 1.600 TL’ye geldi. Sizin fiyatları da göreceğiz.

Bir de hala KDV iadesi yalanına sarılıyorlar. Yalancı ve ahlaksızlar bunlar. Bizim ‘sözleşme revizesi ile Kooperatifin alacağı KDV iadesini Efelerin aldığını’ söylüyorlar. Kendilerine sorun sözleşme revizesi olmasa KDV iadesini kooperatif mi alacaktı diye? İspatlamayan namerttir. Devlet kooperatife KDV iadesi vermez, inşaat firmasına verir. Bunlara sorun, diğer kooperatifteki ortaklarının verdiği işte KDV iadesini önümüzdeki ay kim alacak. İdeal Yapı mı yoksa kooperatif mi? Olsun Levent Kaptan gibi troller hazırlar onları savunmaya. Utanmadan diğer kooperatifin bizden çok daha pahalı inşaat rakamlarını bile savunmuştu bize her ortamda çamur atan zat.

Duyuruda tekrar şerefiye hazırlayıp en geç genel kurulda kura çekeceklerini söylemişler. Buradan söylüyorum: Onlar şerefiye filan hazırlayamazlar, şerefiye iyi çalışan bir ekiple 2-3 ay sürüyor. Madem şerefiye hazırlayacaktınız niye 11 ay yatıp görev sürenizin dolmasına 1 ay kala şerefiye ve kura yalanına sarılıyorsunuz. Geçen 11 ayda hazırlatsaydınız ya. Şerefiye teknik bir iş sizin boyunuzu aşar. Tabi inşaat projesinde olduğu gibi bizim hazırladığımız ve belediyeye onaylattığımız projeyi kendiniz hazırlamış gibi gösterebilirsiniz. Bizim şerefiyeleri de kendiniz hazırlamışsınız gibi yedirmeyi düşünüyorsunuz.

Bu zamana kadar neler yedirdik bunu da yediririz diyorsunuz, değil mi?

Kalın sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK