Ana sayfa Güncel SHGM eski Genel Müdürü Ali Arıduru’ya hapis cezası

SHGM eski Genel Müdürü Ali Arıduru’ya hapis cezası

Büyük Birlik Partisi Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasında, dönemin SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, DHMİ eski Genel Müdürü Orhan Birdal ve 2 kişi hapis cezasına çarptırıldı.

2009 yılındaki helikopter kazasında BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybetmişti. Kahramanmaraş 5’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen Muhsin Yazıcıoğlu davasında karar açıklandı.

Dönemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal’a 1 yıl 1 ay, eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’ya 1 yıl 3 ay, Adana Jandarma Bölge Komutanı Emekli Korgeneral Ali Lapanta’ya 1 yıl 6 ay, eski Adana Bölge Jandarma Kurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu’na “görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

“Planlı bir suikastır”

Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz olayın örgütlü yapı tarafından gerçekleştirildiğini düşündüklerini, bu nedenle verilen cezaları yeterli bulmadıklarını belirten Yavuz, şunları kaydetti:

“Bizim gözümüzde bu olay örgütlü yapı tarafından gerçekleştirilen planlı bir suikasttır. Bu eylemde amaç suç, Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının yok edilmesi olup sonradan İsmail Güneş’in konuşmasıyla örgütlü yapı telaşa kapılıp suç delillerini yok etme ve delilleri karartma girişimlerine başlamış, arama kurtarmayı akamete uğratmış ve en muhtemel yerin aranmasına engel olmuştur. Bugün yargılamada söz edilen şahıslar arama kurtarmada ihmali olan, arama kurtarmayı engellemeyle ilgili kastı olduğu düşünülen şahıslardır. Bu suç, amaç suça hizmet eden, delillerini ortadan kaldıran, en azından enkaza ulaşılmasını önleyerek suç delillerinin yok olmasını sağlayan şüpheliler, sanıklarla ilgiliydi. Bu yapılan yargılamada verilen cezalar bize göre cüzi cezalardır.”

“Hükmü yeterli bulmuyoruz”

Yavuz, Yazıcıoğlu davalarının parçalı şekilde yapılmaması ve tek çatı dosyada birleştirilerek yargılamanın yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Davada zaman aşımı sorunu yaşandığını ve bu durumun da yargılamayı ciddi ölçüde etkilediğine dikkati çeken Yavuz, “12 yıllık zaman aşımı dolmak üzere. 12 yıllık zaman aşımı dolmadan mahkemeler karar verecek, kararlar yazılacak, taraflara tebliğ edilecek, istinaf eden olursa istinaftaki geçen süre de bu sürenin içinde değerlendirildiği için zaman aşımı dolmak üzere. Biz bu yetersiz cezalarla bile yetinmek durumunda kaldık. Acı verici, üzücü ama maalesef geldiğimiz noktada parçalanmış davalarla yürüyen yargısal gerçeklik de budur. Üzgünüz elbette, hükmü yeterli bulmuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ali Arıduru ‘taksirle öldürme’ suçundan Isparta kazasında da yargılanmaştı

Isparta’da, 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili açılan davada, dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ‘taksirle öldürme’ suçundan yargılanmıştı.

Kazanın olduğu tarihte Sivil Havacılık Genel Müdürü Arıduru’nun asli kusurlu olduğunu öne süren uçakta yaşamını yitiren araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan’ın avukatı Şehnaz Yüzer, “Hava aracının teknik kusurlarını bildiği halde bu nitelikteki bir uçağın uçuşuna izin veren kişidir” diye konuşmuştu.

BİR CEVAP BIRAK