Ana sayfa Genel Küresel havayolu yolcu sayısı 2020’de altı milyar düştü

Küresel havayolu yolcu sayısı 2020’de altı milyar düştü

ABD’nin gelirinde 111,8 milyar dolarlık bir azalma ile küresel yolcu trafiğinde yüzde 64,2’lik bir düşüşü temsil ediyor.

MONTREAL – Uluslararası Havaalanları Konseyi’nden (ACI) uzmanlar, hava endüstrisinin iyileşme yolunun ‘yavaş ve belirsiz’ olacağını ve hükümet desteği olmadan çökebileceğini söylüyor.
ACI World’ün en son Covid-19 etki analizi , küresel hava endüstrisinin 2020’nin sonunda altı milyardan fazla yolcu azaldığını ortaya koyuyor. Bu, ABD’nin gelirinde 111,8 milyar dolarlık bir azalma ile küresel yolcu trafiğinde yüzde 64,2’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Salgının devam eden etkilerinden kısa vadede olumsuz etkilenen rakamlara rağmen, önümüzdeki beş yıl içinde ACI’nin Dünya Havaalanı Trafik Tahminleri , dünya çapında küresel yolcu trafiğinin yıllık yüzde 2,4 oranında artmasının beklendiğini ortaya koyuyor.

uluslararasi-havaalanlari-konseyinden-(aci).jpgBununla birlikte, iyileşme muhtemelen dünya genelinde eşit olmayacaktır. Önemli iç trafiğe sahip pazarların 2023’ten önce Covid öncesi seviyelere toparlanması beklenmezken, uluslararası trafikte önemli paya sahip pazarlar çok daha yavaş iyileşecek.

ACI, bu yavaş iyileşmenin ancak hükümetler seyahati teşvik etmek için tutarlı bir test yaklaşımı uygularsa, kısıtlayıcı karantina önlemlerini ortadan kaldırırsa ve ileride test ve aşılamayı birleştirmek için koordineli ve risk temelli bir yaklaşım kullanırsa mümkün olacağına inanıyor.

aci-dunya-genel-muduru-luis-felipe-de-oliveira,-001.jpg

ACI dünya genel müdürü Luis Felipe de Oliveira, “Havacılık endüstrisinde iyileşme beklentileri, ortaya çıkan Covid-19 virüsünün yeni varyantlarına yanıt olarak yenilenen seyahat kısıtlamaları ve kilitlemelerin getirilmesinin ardından darbe aldı” dedi.

“ACI tahminleri uzun vadeli bir toparlanma için bir yol olduğunu gösterirken, bu ancak hükümet politikası desteği ve doğrudan yardım ile kısa vadede sağlam bir temel atılabilirse mümkün olabilir.

Aşıların hızlı bir şekilde yayılması memnuniyetle karşılanmaktadır, ancak yaygın olarak temin edilmeleri için önemli bir süre olacaktır, bu nedenle bu arada, teste yönelik risk temelli bir yaklaşımla dengelenmiş seyahatten önce aşılama için orantılı bir yaklaşım olmalıdır.

“Test ve aşılama için eşgüdümlü bir yaklaşım, yolcuların, personelin ve genel halkın sağlık ve güvenliğini sağlayacak, seyahati teşvik edecek ve sektörün sürdürülebilir bir iyileşme için hazırlık çabalarını engelleyen kısıtlayıcı karantina önlemlerini ortadan kaldırmamıza izin verecektir. . ”

uluslararasi-havaalanlari-konseyinden-(aci)-001.jpgDünya Havaalanı Trafiği Tahminleri, Asya-Pasifik ve Latin Amerika-Karayipler’in sırasıyla yüzde 3,5 ve yüzde 3,1’lik beş yıllık büyüme oranları ile en hızlı büyümeyi yaşayacağını gösteriyor. Afrika, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Amerika, yüzde 1,2 ile yüzde 1,9 arasında değişen büyüme ile daha mütevazı bir genişleme görecek.

Çin’in 2031’de ABD’yi geçerek en büyük yolcu pazarı haline gelmesi bekleniyor ve 2040’ta 3,6 milyarın biraz üzerinde yolcuyla, küresel yolcu trafiği pazarının yüzde 18,3’lük payıyla yolcu sıralamasında hakim olmaya devam etmesi bekleniyor.

Bunu sırasıyla 2,9 ve 1,3 milyar yolcu ile ABD ve Hindistan takip ediyor. Üç ülke birlikte, küresel yolcu trafiğinin neredeyse yüzde 40’ını idare edecek.

 

BİR CEVAP BIRAK