Ana sayfa Dünyada Havacılık Icelandair’in 737 MAX’i baharda uçacak

Icelandair’in 737 MAX’i baharda uçacak

İzlanda merkezli havayolu şirketi Icelandair, Boeing 737 MAX operasyonlarına bahara kadar yeniden başlatılacağını açıkladı. Daha önce Smatwings Havayolları ilk MAX seferinin 25 Şubat’ta planlandığını bildirmişti.

Yaklaşık 2 yıl yerde kaldıktan sonra yeniden uçuş onayı alan Boeing 737 MAX’in Avrupa’daki programı netleşiyor. Dünya genelinde ilk kez Brezilya’da ticari sefer yapan 737 MAX, Avrupa’da ilk uçuşunu Çekya’dan İspanya’ya gerçekleştirecek.

Prag merkezli Smatwings Havayolları 25 Şubat’ta Prag Vaclav Havel Havalimanı’ndan İspanya’ya Palma De Mallorca Havalimanı’na 737 MAX model uçağıyla uçuş icra edeceğini açıklamıştı.

Önce güncellemeler ve pilot eğitimi yapılacak

Boeing 737 MAX’le ilgili bir açıklama da Icelandair’den geldi. Havayolu şirketi Boeing 737 MAX operasyonlarını 2021 baharına kadar yeniden başlatacağını açıkladı. İzlanda’nın bayrak taşıyıcısı Icelandair’den yapılan açıklamada, “Kapsamlı güncellemelerin ve güvenliğin önceliğimiz olduğu pilot eğitiminin ardından MAX’leri baharda hizmete sokmayı planlıyoruz” dedi.

 Icelandair, MAX operasyonlarını yeniden başlatmadan önce, bakım kontrollerini gerçekleştirmek ve Boeing 737 MAX uçuş simülatöründe kapsamlı pilot eğitimi için uçağını İzlanda, Keflavík Havalimanı’na feribotla taşıyacak.

İzlandalı taşıyıcı, Boeing 737 MAX’in hem uygun maliyetli hem de çevre dostu olacağını, daha fazla operasyonel esneklik sağlayacağını ve havayolunun rota ağının gelişimini destekleyeceğini de söyledi.

Filosunda 6 adet 737 MAX var

Icelandair’in filosunda altı adet Boeing 737 MAX uçağı bulunuyor. Şirketin üç Boeing 737 MAX uçağı ise üretilmeyi bekliyor.

İki ölümlü kaza sonrasında Mart 2019’da dünya çapında uçuş yasağı getirilmesinin ardından Icelandair, Boeing 737 MAX filosu, elverişli iklim koşulları nedeniyle İspanya’nın Lleida Alguaire Havalimanı’nda depolandı.

İlk onaylar Amerika kıtasındaki ülkelerden verildi

Boeing 737 MAX uçağına ilk olarak Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) 18 Kasım 2020’de uçabilir onayı verdi. Ardından Brezilya, Meksika ve Kanada dar gövdeli uçağın ticari uçuş yapabileceğini belirtti.

Son olarak Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), 27 Ocak 2021’de Avrupa’daki Boeing 737 MAX uçağının yeniden sefer yapabilmesi nihai Uçuşa Elverişlilik Direktifi‘ni yayınladı.

BİR CEVAP BIRAK