Ana sayfa Genel IATA’dan işten çıkarılan uçuş ekibine ücretsiz eğitim

IATA’dan işten çıkarılan uçuş ekibine ücretsiz eğitim

IATA, işten çıkartılan havacılık çalışanlarına çevrimiçi olarak ücretsiz kurs düzenliyor. Daha önce farklı sektörlere geçiş yapanların verdiği kursla uçuş ekibinin havacılık dışında iş bulmalarına destek sağlamak amaçlanıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), işten çıkarılmış havayolu kabin ekibi üyelerinin iş piyasasına yeniden girmelerine yardımcı olmak için çevrimiçi bir eğitim kursu düzenliyor.

IATA’dan yapılan açıklamaya göre, kurs 9-23 Şubat tarihleri ​​arasında kayıt yaptıranlara ücretsiz olarak verilecek.

Krizde işlerini kaybeden 800 kabin ekibi ile yapılan anket, yüzde 78’i farklı işlere geçmelerini sağlayacak becerileri belirlemede yardım istediğini ortaya koydu.

Deneyimler aktarılıyor

Üç saatlik Kabin Ekibi-Profesyonel Becerilerden Yararlanma Kursu, mürettebatın diğer işlerde kullanılabilecek mesleki becerileri geliştirmesini, teşvik etmesini ve tanımasını sağlayarak bu ihtiyacı karşılamak için eski mürettebat üyelerinin katkılarıyla geliştirildi.

Kurs sayesinde ayrıca mürettebat, iş başvuru sürecine hazırlanmak için pratik ipuçları öğrenecek ve sektör dışındaki diğer işlere geçiş yapmış meslektaşlarının deneyimlerinden yararlanma fırsatı bulacak.

“Krizde on binlerce çalışan işini kaybetti”

IATA Eğitim Direktörü Stéphanie Siouffi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu krizde on binlerce uçuş ekibi işini kaybetti. Bu teklif, sektöre hizmetlerine bir selamdır. Onları havacılığa tekrar geri almayı umuyoruz, ancak şimdilik birçoğunun başka sektörlerde iş bulmak için fırsatlar aramaya ihtiyacı olacak. Neyse ki, geçişi yapacak becerilere sahipler. IATA’nın eğitim uzmanlığını uygulayarak, bu becerileri potansiyel işverenlere sunmalarına yardımcı olacağız ”dedi.

Salgından önce yılda 100 bin havacı eğitiliyordu

IATA, projeyi dünya çapında havacılık sektörünü oluşturan kendini adamış ve tutkulu insanlarla dayanışma içinde devam eden #WeAreAviation kampanyasının parçası olarak sunuyor. Krizden önce IATA, kariyerlerini geliştirmek için her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 bin havacılık profesyonelini kritik beceriler konusunda eğitiyordu.

BİR CEVAP BIRAK