Ana sayfa Köşe Yazıları GÖZÜMÜZ AYDIN

GÖZÜMÜZ AYDIN

Aslı Hanım izolasyondan çıkmış, sahalara dönmüş, hakkımızda atıp tutmaya başlamış yine. ‘Kendimiz çalıp kendimiz oynuyormuşuz, bizim bulunduğumuz ortamlardan üyeler çıkmalıymış’ vs. Ne oldu Aslıcım, nedir bu panik. Ortaklar hesap sormaya mı başladılar? Siz de diğer kooperatifteki ortaklarınıza bakıp imreniyorsunuz anlıyorum da ortaklar anlamaya başladı o kötü değil mi? Suç işliyor olma pahasına Yetkisiz bir şekilde keyfi fesih yapıp ardından da genel kurul yapmanız gereken bir dönemde ihale yapıp malı götürememenin paniği mi bu?  Yetkisiz ve yarı fiyatına araba sattığınız için geçirdiğiniz soruşturmanın şokunu erken atlatmışsın. Merak etme, diğer suçlarınız hariç sadece o işten dolayı 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacaksınız ve hüküm giyeceksiniz.

Birlikte izole olduğunuz Afşin Bey’den hala haber yok mu Aslı Hanım? Soranlara “ben artık kooperatif ile ilgilenmiyorum” diyormuş. O daha kendine gelemedi herhalde. Haklı tabi siz 2-3 kez savcılığa ifade verdiniz o 5-6 kez. Onun şoku atlatması daha uzun sürüyor. Biraz daha izole olsun. Ama 20-30 milyonumuzu çaldılar deyip insanları iftiralarla yönetim değişikliğine götüren, ardından karakolda “ben kimseye hırsız demedim” diyen ve sizi şahit gösteren bir adamın şimdi “kooperatifle ilgili beni aramayın” demesi nereden bakarsan bak rezillik. Size inanan saf insanlar ne olacak peki? Diğer kooperatifteki gibi kalitesiz ve pahalı evleri 3-4 yıl gecikmeli alacakları gibi bir de üstüne üstlük sözleşmesini feshettiğiniz inşaat firmasına tazminat ödeyecekler, eğer planlarınız tutarsa. Gördüğüm kadarıyla size oy veren kişiler bile Efeler firmasına tazminat ödenme riski mi var? Ödenirse bu para bizden mi çıkacak? Efeler firması niye hala inşaatta? Gibi mantıklı sorular sormaya başladılar.

Pandemi sizi mahvetti. 24 Ekim’de suç duyurunuzun etkisiyle genel kurul yapabilseydiniz her istediğiniz yetkiyi alabilecektiniz ve ortaklar ne olduğunu anlayamadan genel kuruldan aldığınız yetkilerle bütün sorumluluktan da kurtulacaktınız. Ama 6 ay oldu, suç duyurunuzdan sonuç alamadınız. Üstüne üstlük sizin hakkınızda da suç duyuruları yapıldı. Hatta onun şokuyla izole oldunuz. 15 Mart’ta görev süreniz bitiyor, imza yetkiniz sona eriyor. Son bir gayretle çırpınmaya devam edin, ha gayret. Daha 2 ay önceki duyurunuzda Siz demiyor muydunuz “Genel kurulların 28 Şubat’a kadar ertelendiğini ve genel kurul yapamadığınızı…”. Ne oldu, bizim ve kimsenin bilmediği bir duyum mu aldınız genel kurullar yine ertelenecek diye? Binlerce kişiyle genel kurullar yapıyor partiler. 28 Şubat’ta kooperatifler için genel kurul yasağı kalkıyor, 15 Mart’ta sizin görev süreniz doluyor. Bu 15 gün içinde genel kurul yapmanız gerekirken Siz ihale peşindesiniz. Helal valla. Ama insanlar bu kadar da balık hafızalı değil. Balık hafızalı olanlar Aralık ayındaki maillerinize baksınlar. Neyse biz yine kendi kendimize çalıp oynuyoruz, sen götürmene bak.

HIRSIZ VAAAARRR

Beni görünce Ercan Durmuş beyin böyle diyesi geliyormuş. Şenol Bey’le yaptığım söyleşiden sadece benim üslubuma takılan (o söyleşide yeni yönetimin 1-2 milyonluk iş için 17-18 milyon harcayacağız dediğini, inşaat firmasının sözleşmesinin feshinin üyelere 3-4 yıla ve milyonlarca TL tazminata mal olacağını duymamış olacak) Ziraat Bankasında yöneticilik yapan Ercan Bey, “Yeni yönetimin iyi niyetine inanıyorum, eğer yeni yönetimin yanlışını görürsem onları da söylerim” demiş. Dürüst olup olmadığını, ahlaklı olup olmadığını, yalancı olup olmadığını basit bir sınamayla görelim Ercan Beyin. Güvendiğiniz ve iyi niyetine inandığınız yeni yönetim, Ziraat Katılım Bankasındaki kooperatif hesabına 70.000 TL ödeyen ve sonrasında kredi kullanan soyadı Öztürk olan bir inşaat firması çalışanı hakkında “sadece 1.000 TL ödeme yapan bu kişi Efeler firması çalışanı ve soyadı Öztürk (eski başkan Muhammet Bey’le akrabalık iddiasında da bulunmuşlar) diye kollanmış ve düşük faizle kredi kullandırılmış” diyerek suç duyurusunda bulundu. Mevcut kooperatif 30 sayfalık suç duyurusunda 2-3 sayfa anlatmış bu hikayeyi, ben özetledim burada. Banka sizin bankanız, hadi inşaattan ve Şenol Beyin söylediklerinden bir şey çıkaramadınız. Banka yöneticisi olduğunuza göre hem de kendi bankanızla ilgili olduğu için bu iddiaların (iftiraların) doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 Soru 1: Bedri Öztürk, suç duyurusunda iddia edildiği gibi kredi kullanmadan önce kooperatifin banka hesabına 1.000 TL mi ödedi 70.000 TL mi?

 Soru 2: Kullandığı kredinin oranını bankanız kişiye özel mi verdi yoksa o dönemdeki kredi oranlarına göre mi ve bu oranları banka mı belirliyor kooperatif mi?

 Soru 3: Kullandırılan krediler iddia edildiği gibi bu kişinin hesabına mı yoksa kooperatif hesabına mı aktarılmış?

Onlarca soru yazabilirim ama sizin bankanızla ilgili ve 10 dakikalık araştırmayla gerçeklerini öğrenebileceğiniz iftiralar bunlar ve bu sorulara en doğru cevap verebilecek kooperatif ortağı sizsiniz. Nasıl Şenol Bey inşaat mühendisi olarak en yetkin ortak, siz de Ziraat Bankası yöneticisi olarak bu konudaki en yetkin ortaksınız. Sizin iyiniyetli olduğunuzu ve iftiralardan etkilenerek benimle ilgili yanlış bir kanaate kapıldığınızı ümit ediyorum. Yukarıdaki sorulara doğru bir şekilde cevap vermezseniz ben de sizin için farklı düşüneceğim.

BİR CEVAP BIRAK