Ana sayfa Teknoloji Bayraktar Akıncı TİHA’da seri üretim başladı

Bayraktar Akıncı TİHA’da seri üretim başladı

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nda (İHA) seri üretim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı. Türkiye’yi İHA liginde en üst basamağa çıkaracak olan yerli TİHA’nın bu yıl güvenlik güçlerine teslimatı hedefleniyor.

Türkiye’yi İnsansız Hava Aracı (İHA) liginde en üst basamağa taşıyan Bayraktar Akıncı TİHA’da bir önemli aşama daha geçildi. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Bayraktar Akıncı TİHA’nın seri üretim faaliyetlerine başlandığını açıkladı. Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Akıncı’da seri imalata geçildi, yakın zamanda İnşallah teslim edildiğini göreceğiz” ifadelerine yer verildi.

Bugüne kadar üç adet protipi üretilen Akıncı TİHA’nın bu yıl içerisinde teslim edilmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2020 Değerlendirme ve 2021 Hedefler Toplantısı‘nda yaptığı açıklamada, Akıncı TİHA’nın bu yıl içerisinde güvenlik güçlerine teslimatının yapılacağını belirtmişti.

24 saat havada kalacak

Akıncı TİHA’nın ilk prototipi 9 Aralık 2019’da, ikinci prototipi 13 Ağustos 2020’de gökyüzü ile buluşmuştu. 24 saat havada kalabilen ve 40 bin fit servis tavanına sahip olan Bayraktar Akıncı, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor. 5,5 ton kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar Akıncı TİHA, 2 adet 450 beygir gücünde turboprop motor ile gökyüzüne yükseliyor. Bayraktar Akıncı TİHA aynı zamanda 2×750 beygir ve 2×200 beygir güç üreten motorlar için de farklı konfigürasyonlarla da uçabilecek şekilde tasarlandı.

Milli mühimmatlar kullanacak

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu, tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği de sağlayacak.

Faydalı yük kapasitesi sayesinde taşıyacağı milli mühimmatlarla görev icra edebilecek olan Bayraktar Akıncı, seyir füzesi atabilme yeteneğiyle büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar Akıncı TİHA, TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN tarafından üretilen milli mühimmatlar MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM füzelerini kullanabilecek.

F-16’ların icra ettiği bazı görevleri de gerçekleştirecek olan Bayraktar Akıncı TİHA, burun kısmında bulunacak milli üretim AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa sahip olacak olacak. Kanat altında taşıyacağı yerli ve milli hava-hava mühimmatlarıyla harekat icra edebilecek.

Bayraktar Akıncı, toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip.

Gelişmiş yapay zekâ

Bünyesinde EO/IR kamera, ASELSAN tarafından milli olarak üretilen AESA radarı, görüş hattı ötesi (uydu) bağlantı ve elektronik destek sistemleri gibi kritik yükler taşıyacak olan hava aracı, gelişmiş yapay zekâ özelliklerine de sahip olacak. Ayrıca bulundurduğu 3 adet yapay zeka bilgisayarı vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan kameralardan aldığı verileri kaydederek bilgi toplayabilecek.

Hiçbir dış sensöre veya Küresel Konumlama Sistemi’ne ihtiyaç duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zekâ sistemi, coğrafi bilgileri kullanarak çevresel farkındalık sağlayacak. Gelişmiş yapay zeka sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan yapay zeka sistemi, Bayraktar Akıncı’nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Yüksek durumsal farkındalık

Milli olarak geliştirilen AESA radar ile yüksek durumsal farkındalık ile görev icra edebilecek olan Bayraktar Akıncı TİHA, Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile elektro optik sistemlerin görüntü almakta zorlandığı kötü hava koşullarında dahi görüntü alarak kullanıcıya aktarabilecek. Meteoroloji radarı ve çok amaçlı hava radarını bünyesinde barındıracak olan hava aracı platformu bu kabiliyetleriyle sınıfında lider olacak.

Bayraktar Akıncı Teknik Özellikleri:

Haberleşme Menzili: Çift Yedekli SATCOM +Çift Yedekli LOS (250 Km)

Kalkış ve İniş: Pist (Otomatik)

Max Kalkış Ağırlığı: 5.500 kg

Operasyonel İrtifa: 40.000 ft

Uçuş Süresi: 24 saat

Faydalı Yük Taşıma Kapasitesi: 1.350 Kg

Kanat Açıklığı: 20 m

Boy: 12.2 m

Motor (İtki) Tipi: 2×750 HP

Akıncı’nın Gelişmiş Özellikleri:

Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği

Dahili Sensör Fizyonu Destekli Hassas Otomatik Kalkış ve İniş

Tam Otomatik Taksi ve Park

Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği

Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması

Çapraz Yedekli YKİ Sistemi

Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri

Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri

Bayraktar Akıncı’nın Temel Uçuş Performans Kriterleri:

Uçuş İrtifası 40,000 Feet

Havada Kalış Süresi 24 Saat

Tam Otomatik Uçuş Kontrol

3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)

Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış

GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer

BİR CEVAP BIRAK