Ana sayfa Genel Düşük maliyetli havayolları yükselişte

Düşük maliyetli havayolları yükselişte

Koronavirüs havacılıkta bazı uçak modellerinin devre dışı kalmasını ve sektördeki işletmecilik anlayışlarının değişmesine sebep oldu. 2020 havacılık endüstrisi için tarihte görülmemiş bir kriz yılı oldu. Uçuş ağına sahip olan büyük taşıyıcılar, krizin önüne geçebilmek için ciddi tedbirler aldılar, tasarrufa giderek düşük maliyetli havayolları (Low Cost Carrier) gibi çalıştılar.

Nisan ayında durma noktasına gelen hava trafiği haziran ayında kademeli olarak başladı. Bu kademeli başlayışta dikkat çeken detay dünyanın önde gelen havayollarının pandemi nedeniyle düşük maliyetli havayolları gibi çalışması oldu. 2 saatin altında ikramlar kalktı, uzun uçuşlarda ikramlar kutularla servis edildi, şirketler krizden kurtulmak için uçak içinde lüksten kaçtı ve uçak biletleri ucuzladı. Üst sınıflarda uçmak yerine yolcular sağlıklı ve güvenli uçuşun yollarını aradı. Bu arayışta havayollarının hizmetlerindeki yüksek standart değil hijyen ön plana çıktı.

Haziran ayında kademeli olarak başlayan uçuşlarda en hızlı geri dönen havayolları düşük maliyetliler oldu. Bunun örneğini Avrupa hava sahasında gördük. Özellikle Avrupa’da noktadan noktaya uçan, bağlantılı uçuş ağı olmayan Ryanair ve EasyJet gibi düşük maliyetli taşıyıcılar hava trafiğinde ilk sıralarda yer aldı. Bunlara Wizzair’de eklenerek düşük maliyetli havayollarının ön plana çıktığı grafiklerle karşı karşıya kaldık. Dünya genelinde de tablo buna yakın.

Her krizde yükseliyorlar

Düşük maliyetli havayolları üzerine yapılan bir araştırma Kovid-19 salgınında bu şirketlerin daha sağlam ayakta kaldıklarını ortaya koyuyor. Sebebi ise salgında uzun uçuşların tercih edilmemesi olarak kaydediliyor. Ayrıca 2001 ile 2019 yıllarını kapsayan incelemede ise düşük maliyetli havayollarının bu dönemde koltuk kapasitesini 5,3’ten yüzde 37,3’e çıkarak yaklaşık 14 katlık bir artış sağladıklarına dikkat çekiliyor.

Düşük maliyetli havayolları ayın zamanda Avrupa hava trafiğinin yükselmesinde de büyük paya sahip. Araştırma 2008 yılındaki mali krizin düşük maliyetli havayollarının yükselmesinde dönüm noktası olduğunu gösteriyor. Kovid-19 ile geleneksel havayollarının birçok açıdan iş modeli olarak bu şirketlere yaklaşmak olduğu söylenebilir. Türkiye ölçeğinde baktığımızda ise Türk Hava Yolları ile Pegasus Havayolları rekabetinin yoğunlaşacağını söylemek mümkün.

ABD’de başladı yayılıyor

Dünyanın ilk düşük maliyetli havayolu şirketi, 1949’da Kuzey ve Güney Kaliforniya arasında uçuşlar düzenlemeye başlayan Pacific Southwest Airlines olarak tanımlanıyor. Şirket 1987’ye kadar aynı isimle faaliyetlerini sürdürmüş. Sonra isim değişikliğine giderek US AIR olarak uçuşlarına devam etmiş.

En büyüğü Southwest

Halihazırda dünyan en büyük düşük maliyetli şirketi Southwest Airlines. Pacific Southwest Airlines’ın modeliyle Dallas merkezli kurulan havayolunun filosunda 708 adet uçağı bulunuyor. Yaklaşık 53 yıllık bir tarihe sahip şirket, aynı zamanda filosunda en çok 737MAX uçağını bulundurmasıyla öne çıkıyor.

Güney Kore lider

Dünyada en fazla düşük maliyetli havayolu 9 adetle Güney Kore’de bunuluyor. Uçuş ağı (Network) olan iki önemli geleneksel havayollarına; Korean Air ve Asiana Airlines’e ev sahipliği yapan Güney Kore’de düşük maliyetli firmaların büyümesi dikkat çekici. G. Kore’de bu şirketler sayesinde bilet fiyatları düştükçe, her yıl daha fazla yolcu göklere çıkıyor. 2018’de yolcu trafiğinde yüzde 20 artış sağlanmasının en önemli sebebi de düşük maliyetli şirketler.

Havayolları salgınla birlikte kaybettikleri yolcuları yeniden kazanmak için havacılık otoriteleriyle birlikte ciddi bir uğraş verdi. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Kovid-19 salgınıyla birlikte sektörün sorunları için çözüm üretmeye çalıştılar.

Her havayolu değişik uygulamalar ve yolcuları rahatlatacak yeniliklere imza attı. Yolcuların endişelerini gidermek için yeni normaller ve yeni stratejiler ortaya koydular. Yeni yılda salgınla mücadeleyi başarmak için şu an elimizdeki tek koz aşı çalışmaları. Bakalım bu sene ne gibi düzenlemeler ve endişeleri azaltacak yaklaşımlarla karşılaşacağız? Geçen yıl Koronavirüs nedeniyle 5 strateji öne çıkmıştı.

1-Uçak biletleri ucuzlatıldı

Kriz yaşayan tüm dünyada özellikle ülkeler arası seyahatler durma noktasına geldi. Tatiller önemli oranda ertelendi. Hükümetler vatandaşlarının evlerinden çıkmamaları için birçok kısıtlama getirdi. Kısıtlamalar kısmen azalınca da birçok hükümet vatandaşlarına tatillerini kendi ülkelerinde yapmalarını tavsiye etti. Havayolları da bu ortamda bilet fiyatlarını düşürdü. Mesela AirAsia bilet fiyatları ortalama 20 dolara çekti ve bir yıldan uzun süreli paketler yaptı. ABD ve Avrupa’da bilet fiyatlarını iç hatlarda 14 ile 40 dolar arasında belirleyen şirketler oldu.

2-Ücretsiz bilet değişikliği

United Airlines’ın başlattığı bilet değişikliklerinde ücret almama yaklaşımı ABD’de yaygınlaştı. Havacılığın merkezi ABD’nin atmış olduğu bu adım daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Böylece şirketler kendi yolcularını kaçırmadığı gibi yeni yolcu taleplerini de canlı tutmuş oldular. Havayollarına güven tazelendi.

3- Hijyen setleri verildi

Türkiye’de uçuşların yeniden başladığı Haziran ayında Türk Hava Yolları ilk seferinde seyahat sağlığını korumak amacıyla iki yeni uygulamayı hayata geçirdi. “Hijyen Seti” vermeye başladı. Benzer uygulama dünyadaki çeşitli havayolları tarafından uygulamaya koyuldu. Galiba bundan böyle hijyen setleri kalıcı olacak.

4- PCR testli uçuş

Güvenlik ve hijyen önlemleriyle birlikte çoğu ülke uçuş öncesi negatif PCR testi istemeye başladı. İngiltere’de mutasyona uğrayan Kodvid-19 virüsü Türkiye seyahat edecek yolculardan PCR testi istenmesi için milat oldu. Bazı dönemlerde karantina uygulayan ülkelerde oldu. Kısacası PCR testleri 2020’de hayatımıza girdi. Yurtdışından gelenlerden hiçbir şey istemeyen Türkiye, yurtdışı uçuşlarını kolaylaştırmak için havalimanlarına PCR test merkezleri kurdu.

5- Ücretsiz Kovid-19 sigortası

Seyahat esnasında Kovid-19 ile karşılaşma riskine karşılık bazı hava yolları bilet satışlarını teşvik etmek için ücretsiz sigorta yapmaya başladı. Yolcular uçuşta sağlık sorunu yaşayıp Kovid-19 testlerinin pozitif çıkmasından korkmaya başladı. Böyle bir durumda tecrit altına alınma, hastaneye yatma riski ve yolcuların tıbbi harcama maliyetleri onları korkutuyordu. FlyDubai ve Emirates bu durumun farkında olan ilk havayolları oldu. Bu iki şirket yolcularına ücretsiz Kovid-19 sigortası sunmaya başladı. Ardından İngiliz Virgin Atlantic’te benzer bir uygulamaya imza attı.

BİR CEVAP BIRAK