Ana sayfa Güncel Covid-19 aşılarının ikinci partisi de Türkiye’ye geldi

Covid-19 aşılarının ikinci partisi de Türkiye’ye geldi

Çin'den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının ikinci partisinin bulunduğu THY'nin Pekin-İstanbul seferini yapan uçak, İstanbul Havalimanı'na geldi. ( Muhammed Enes Yıldırım - Anadolu Ajansı )
Çin’den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarının ikinci partisinin bulunduğu THY’nin Pekin-İstanbul seferini yapan uçak, İstanbul Havalimanı’na geldi.

Covid-19 aşılarını taşıyan Türk Hava Yolları’na ait “TK 6175” sefer sayılı “Boeing 777” tipi uçak, saat 06.15’te İstanbul Havalimanı’na indi.

Çin’in başkenti Pekin’deki havalimanından gece saatlerinde hareket eden uçağın İstanbul’a inişiyle aşıların bulunduğu konteynerler, gümrük işlemlerinin ardından uçaktan alınarak depolara taşınmaya başlandı.

Anadolu Ajansı, inaktif aşıların 10 milyon doz olan ikinci sevkiyatının ilk bölümünü oluşturan 6,5 milyon doz aşının getirildiğini belirtti.

Aşılar başka bir uçağa yüklenerek Ankara’ya götürülecek.

Bakan Koca açıklamıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında uygulanacak inaktif aşıların 10 milyon doz olan ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon doz aşının, yarın sabah Türkiye’de olacağını bildirmişti.

İlk sevkiyat 30 Aralık 2020’de yapılmıştı

Çinli Sinovac tarafından üretilen CoronaVac adlı aşı ilk olarak 30 Aralık 2020’de Türkiye’ye gelmişti. İlk partide 3 milyon doz Covid-19 aşısı gelmiş ve bugüne kadar 1 milyon 300 bin civarında kişiye uygulandı.

İlk olarak sağlık çalışanlarına, huzurevleri ve bakımevlerindekiler ile 90 yaş üzerindekilere yapılan aşı, geçtiğimiz haftadan itibaren 85 yaş üzerindekiler ile eczane çalışanlarına da uygulanmaya başlandı.

BİR CEVAP BIRAK