Ana sayfa Havayolları Çin, THY’nin uçuşlarını Covid vakaları sebebiyle askıya aldı

Çin, THY’nin uçuşlarını Covid vakaları sebebiyle askıya aldı

Çin Sivil Havacılık Otoritesi (CAAC), Türk Hava Yolları’nın (THY) son zamanlarda Çin’e gerçekleştirdiği İstanbul-Guangzhou uçuşlarında Covid-19 rastlanılması üzerine uçuşları 1 ay askıya aldı.

THY’nin İstanbul-Guangzhou hattında 5 Ocak günü gerçekleştirdiği uçuşta 8 yolcunun Covid-19 pozitif olduğu anlaşıldı. Bu durum üzerine Çin Sivil Havacılık Otoritesi (CAAC), THY’nin İstanbul-Guangzhou uçuş hattını 1 Şubat’tan başlayarak 2 hafta askıya aldı.

Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre, 30 Aralık tarihinde yine aynı TK72 sefer sayılı uçuş hattında CAAC, 5 yolcunun daha uçuşta koronavirüs pozitif olduğunu belirlemişti. Bu gelişme üzerine 18 Ocak’tan başlayarak THY’ye 2 haftalık İstanbul-Guangzhou uçuş hattını durdurma kararı almıştı.

CAAC’tan yapılan açıklamada, askıya alınan bu hattın Çin’in her hangi başka bir hattında sefer arttırımı için kullanılamayacağı kaydedildi.

İki ülke Türk Hava Yolları’na ihlal cezası vermişti

Geçtiğmiz günlerde, Türk Hava Yolları’na (THY) Pakistan ve Bangladeş’e negatif test sonucu olmadan yolcu uçurduğu için para cezası kesilmişti. Haber Aero’nun ulaştığı bilgilerde, Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) tarafından koronavirüs önlemlerini ihlalinden dolayı THY’ye 100 bin Pakistan Rupisi (4,660 TL) ceza kesilmişti.

Bangladeş Hazrat Shahjalal Uluslararası Havalimanı’ndaki yetkililer (Mobile Court), 14 Ocak’ta negatif Covid-19 test sonucu olmayan İstanbul-Dakka hattında üç yolcu taşıdığı için Türk Hava Yolları’na 300 bin Bangladeş Takası (26,455 TL) para cezası vermişti.

BİR CEVAP BIRAK