Ana sayfa Genel 2021 Almanya’ya güncel giriş koşulları

2021 Almanya’ya güncel giriş koşulları

Almanya'da koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana en az 218 bin 519 kişi virüse yakalandı, 9 bin 207 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

2021’de seyahatler nasıl olacak? Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gerekenler? 2021’de ülkelere güncel giriş koşulları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları haberimizde…

YURT DIŞI SEYAHATİNE ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 MADDE

 • Aşı çalışmalarıyla birlikte 2021 yılının ikinci yarısından itibaren uluslararası seyahatlerin önünün açılacağı öngörülüyor. Herhangi yeni bir olumsuzluk (aşı, mutasyon…vb) olmadığı sürece eski seyahat ettiğimiz günlere kurallara uymayı bırakmadan dönebiliriz.
 • Gideceğiniz ülkenin giriş koşullarını öğrenmeli; size ait HES Kodu, seyahat izin belgesi, PCR testi gibi belgeleri önceden temin etmelisiniz.
 • Uçuş güvenliğiniz için yanınıza yedek maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yer aldığı hijyen kiti almanızda fayda var. Bunlara ek koruyucu yüz siperliklerinden de kullanmayı unutmayın.
 • Uçak bileti almadan önce gideceğiniz ülkenin güncel giriş koşullarını ve seyahat kısıtlamasının olmadığını kontrol edin. Uçacağınız havayolu şirketinin sürekli güncellenen web sitesini ve uçuşlara dair bilgileri incelemeyi unutmayın. Sahip olduğunuz hakları ve covid-19 önlemlerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 • Ülkelerin giriş koşulları, o ülkenin güncel covid-19 ile ilgili vaka sayısı, önlem ve tedbirlerine bağlı olduğundan her an değişip güncellenebileceğini unutmayın. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin en güncel durumunu takipte kalın.

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkıp çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisinde daha sağlıklı ve güvenli seyahatlerin gerçekleşmesi için ülkeler de girişlerde uyguladığı önlemleri güncelledi. Biz de Türkiye’den gidilebilecek en popüler destinasyonların güncel giriş koşullarını araştırdık.

Türkiye’den Almanya’ya seyahat etmeyi planlayanlar için ülke girişinde uygulanan şartlar ve uçuş kısıtlamaları şöyle:

ALMANYA

 • Uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması ve Almanya’ya seyahat edecek bütün yolcuların Almanya’ya varış itibari ile 0-48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi olması gerekiyor.

PCR testi ibraz etmekten muaf yolcular;

 1. Diplomatik Pasaport sahipleri.
 2. Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışında görevlendirilmiş resmi personel.
 3. 0-2 yaşındaki yolcular.
 4. Farklı bir ülkeden gelip, Almanya’ya seyahat ederken Türkiye’yi transit olarak kullanan yolcular.
 • Almanya’ya giriş yapan tüm yolculara 14 gün karantina uygulanmaktadır.
 • Almanya’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilmektedir:
 1. Almanya’ya vatandaşları,
 2. Almanya’ya ait oturum sahipleri,
 3. Avrupa Birliği vatandaşları,
 4. Avrupa Birliği’ne ait oturum sahipleri,
 5. Avrupa Birliği’ne ait D tipi vize sahipleri,
 6. 17 Mart 2020’den sonra düzenlenmiş Almanya vize sahibi yolcular,
 7. Almanya vatandaşlarının ve oturumu olanların evli olmayan partnerleri, ilişki bildirim formları ile,
 8. Almanya’ya ait D tipi vize sahipleri, aşağıdaki şartları karşılıyorlar ise;

– AB vatandaşı ve oturum izni ile aile birleşimi için düzenlenmiş olması, Alman vatandaşının veya oturum sahibinin eşi ve çocuğu,

– D tipi vize sahibi kişiler iş amaçlı seyahatlerde bulunacağına dair kanıtları olan yolcular (Örneğin; Sağlık çalışanı, Basın/Medya çalışanı, Askeri personel, gemi personeli, taşımacılık faaliyetinde bulunacak kişiler, diplomatlar, bakım personelleri, gıda endüstrisi personeli, eğer öğrenci ise (üniversiteden orada olması gerektiğine dair sertifika ile)

9. C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin aile üyelerinin (sadece anne, baba ve kardeş) acil durumları halinde destekleyici belge (ölüm, düğün ve doğum belgesi vb.) sunmaları koşuluyla;

– Cenaze ve Düğün,
– 18 yaşından küçük çocukları Almanya’da yaşayan ebeveynler,
– Alman vatandaşı eşi ile seyahat eden kişiler,
– Alman vatandaşı çocukları ile seyahat edenler,

10. C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin önemli iş sebepleri (satış sözleşmesi veya bakım/onarım gibi) ile seyahatlerinde Almanya’da bulunan şirket tarafından onaylı evrakı olması şartıyla, (Toplantılara katılım hariç)

11. Avusturalya, Gürcistan, Kanada, Yeni Zelanda, Tayland ve Uruguay’da yaşayan yolcular (Türkiye’de daimî ikamet etmeyenler) vize veya oturum ile (vize veya oturum ihtiyaç duyuyorlar ise)

12. Almanya üzerinden transfer uçuş gerçekleştirecek kişiler eğer alternatif rota yok ise,

13. ABD’de bağlantılı uçuşu olan kişiler ABD oturumuna sahip olmaları halinde seyahat edebilirler.

 • Oturum sahibi olmayan ABD vizelerinin hiçbir türü kabul edilmeyecektir,
 • Turistik veya arkadaş ziyareti amaçlı seyahatlerde Servis (Gri) veya Hususi (Yeşil) pasaport sahibi kişiler kabul edilmeyecektir.

Yurt dışından gelen tüm yolculara PCR testi zorunluluğu geldi

Bu bilgiler dışında tüm dünyada vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurt dışından Türkiye’ye gelişlerde ise yeni tedbirlere ihtiyaç duyuldu. Bu yeni tedbir kararı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından şöyle açıklandı:

“28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.”


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını öğrenmek için seyahat edeceğiniz havayolu firmasının güncel duyurularını takip etmeyi unutmayın. Bunun için Türk Hava Yolları ülkelerin güncel seyahat kısıtlamaları ve Pegasus Havayolları ülke kabul şartları sayfalarını inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK