Ana sayfa Genel Yunanistan Fransa’dan 2,3 milyar euroluk savaş uçağı alacak

Yunanistan Fransa’dan 2,3 milyar euroluk savaş uçağı alacak

Eylül ayında dev savunma programı açıklayan Yunanistan, Fransa’dan alınacak Rafale savaş uçakları için 2,3 milyar euro ödeneceğini bildirdi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Türkiye’nin adını anmadan “Bu adım, havada güç dengesini değiştirecektir” ifadesini kullandı.

Atina Kasım ayında da 24 adet F-35 için ABD’ye resmi başvuruda bulunmuştu.Yunan hükümeti, Fransa’dan satın alacağı Rafale savaş uçakları ve uyumlu füzelerin modernizasyonuna 2 milyar 320 milyon euro ödeyeceğini açıkladı.

SAVAŞ UÇAKLARI SİPARİŞLERİNE TÜRKİYE’Lİ GÖNDERME

Rafale savaş uçaklarından 12’sinin şu an Fransız hava kuvvetlerinin kullanımında olduğunu ve altı yeni savaş uçağının Dassault Aviation firmasından satın alınacağını belirten Petsas, Türkiye’nin adını anmadan “Bu adım, havada güç dengesini değiştirecektir” ifadesini kullandı.

Yunanistan Kasım ayında da 24 adet F-35 savaş uçağı için ABD’ye resmi başvuru yapıldığını duyurmuştu. Devlet televizyonu ERT, F-35’lerin satın alınmasıyla Yunanistan’ın Ege’de Türkiye’ye karşı avantaj sağlamayı hedeflediğini kaydetmişti.

11,5 MİLYAR EUROLUK SİPARİŞ LİSTESİ

Atina Eylül ayında, Doğu Akdeniz ve Ege’de Türkiye ile gerilimin tırmandığı bir dönemde yeni satın alımlar ve modernizasyon projelerini de içeren 11,5 milyar euroluk savunma programı açıklamıştı.

Fırkateynlerin ise on yıl içinde teslim edilmesi bekleniyor. Yunan hükümeti ayrıca beş yıllık bir zaman diliminde tam zamanlı görev yapan 15 bin profesyonel askerin de orduya alınmasını öngörüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK