Ana sayfa Köşe Yazıları YALANDAN KİM ÖLMÜŞ (4)

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ (4)

Yalancı Mali Müşavir (YMM) Raporuna devam etmeden önce çok önemli bir konuya değineceğim. Son yazımdan 24 saat geçmeden kooperatif duyuru maili attı. Bir önceki yazımda eski kontrolör firma çalışanının inşaattaki ayıp ve eksikler olarak 28 tane yalan yazması ve bunun kooperatif avukatı tarafından Efeler firmasına noter vasıtasıyla ihtar olarak gönderilmesi üzerine Efelerin delil tespiti yaptırarak bu yalanları ortaya çıkardığını, bunun üzerine bu kontrolörün ödüllendirilerek ve daha iyi şartlarda kooperatifte işe başlatıldığını yazmıştım. http://www.airwayshaber.com/2020/11/yalandan-kim-olmus-3/ YMM Raporunda, olmayan bu 28 eksiklik için aynı kişi tarafından yapılan hesaplamaya göre bu sefer bunların düzeltilmesi için 17.397.911,15 TL harcanması gerektiğinden bahsetmiş. Eğer Efeler şantiyeyi teslim etseydi, bunlar şantiyeye birilerini sokup bu kadar harcama yaptık diye üyeleri kopartacaklardı. Diğer kooperatifteki ortakları ne güzel işi götürüyor, 180.000 vaat edip 380.000’e daire yapıyorlar üyelerine, bunlarsa ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Kooperatifin yaptığı Ortaklar Bilgilendirme (6) duyurusunda, 2 ay önce hazırlandığı iddia edilen YMM raporundan ve bir ay önce Avukat tarafından yapılan suç duyurusundan bahsediliyor. Peki bu paylaşımı ne zaman yapıyorlar, yukarıdaki yolsuzluk planları deşifre olur olmaz. Niye, çünkü 8-9 aydır “20-30 milyonumuzu çalmışlar, hırsızlardan hesap soralım” diyenlerin kendilerinin bu şekilde sadece Yayla Caddesindeki etapta 17 milyon çalacağı ortaya çıktı. Tutuştular ve tekrar aynı yolsuzluk yalanlarıyla insanları uyutmaya çalışıyorlar. Bir gün sonra da 19 Aralık’ta Genel Kurul yapacaklarını duyurdular. Bunlar tam cambazlar.  https://www.youtube.com/watch?v=d8N9pONLDTQ

 

Rapordaki yalan ve çarpıtmalara kaldığımız yerden devam edelim. 120. Sayfada Efeler Firmasına Yapılan Ödemeler başlığı altında ödemelerin usulsüz yapıldığı gibi bir algı yaratmaya çalışmış zatı muhterem. 38 milyon ödenmiş, daha ne kadar ödeneceği belli değilmiş, bu şekilde üyeler zarara uğratılıyormuş. Seni tutan, diğer kooperatifin başkanı olan kadın kaça inşaatı yaptıracak, anahtar teslim ihale yaptı güya, ona sordun mu inşaatı kaça bitirecekmiş? Seni onun tuttuğunu nereden biliyoruz? Halis Aydın’ın itiraflarından. http://www.airwayshaber.com/2020/09/hava-is-kooperatifi-baskan-yardimcisi-halis-aydinin-aciklamalarini-yorumsuz-yayinliyoruz/  İşin değeri 40 milyonsa 38 milyon azdır, 35 milyonsa 38 milyon çoktur. Kooperatif yönetimi bunu hesaplatacağına senin gibi yalancılara rapor yazdırarak yolsuzluk algısı yaratmaya çalışıyor ama hukukçular yemezler. Genel kurulda uçuştaki yöneticilerin zorlamasıyla size oy verenler ve genel kurula gelemeyenler bile yemedi ama iş korkusundan sesleri çıkamadı.

 

123. Sayfada hakkedişlere girmiş ama ya anlamamış ya da yalan yazma hastalığından kurtulamamış. Hakkediş faturalarının altında hakkediş faturaları var ve bu şekilde 12 milyonluk ne faturası olduğu belli olmayan fatura kesilmiş demiş. Onların altındaki yüzlerce sayfalık detay faturaları görmezden gelerek sanki sahte fatura kesildi havası yaratmaya çalışmış. Siz gizlemeye çalışsanız da binlerce sayfalık hakkediş detay faturaları savcılığa verildi. Yani bu yalanla da savcıyı kandıramayacaksınız.

 

  1. sayfaya koyup 6 nolu hakedişin içinde olduğunu iddia ettiği fatura 6 nolu hakedişin içinde yok. Yani hakkedişte olmayan bir faturayı hakkedişte diye yalan yazmaya utanmıyor YMM efendi. Peki bunu savcı sana sorduğunda ne cevap vereceksin? “Benim nerem doğru ki burası da doğru olsun Savcı Bey” demeyi düşünüyorsun galiba.

 

Yine kontrolör Yusuf Civan referansıyla yalanlarına devam ediyor ve bir taşeron firmanın başka bir taşeron firmaya fatura kestirdiğinden bahsediyor. Diyelim ki Yusuf Civan böyle dedi, sen YMM değil misin, fatura kontrol yetkin yok mu? Bu taşeron başka bir taşeron kullanmış mı kullanmamış mı göremiyor musun? Yoksa görüyorsun da işine mi gelmiyor? Çünkü dediğin gibi bir durum yok, olsa zaten belgesi elinde olurdu ve raporuna koyardın, yalanın için referans aramazdın. Yine beton ve demirin fazla alındığına dair yalanlarında Yusuf Civan’ı şahit gösteriyor. Bozacı ve şıracı ikilisi.

 

  1. sayfa ve devamında bazı faturaların inşaat ile ilgisi olmadığını iddia ediyor. Şantiyede yenen yemekler, İş Sağlığı ve Güvenliği Faturaları gibi inşaat ile ilgisi olmayan faturalar. İşçilerin güvenliği için yapılan harcamaları da kooperatife fatura etmişler utanmadan. Bu Efeler ve eski yönetimin yatacak yeri yok. İşçilere et, sucuk ve peynir de yedirmişler ve bunları da kooperatife fatura etmişler. İşçiler et mi yer? Makarna nelerine yetmiyor. İşin trajikomik yanı, bunları yazdıran adam bir işçi sendikasında da yönetim kurulu üyesi. Evet, Afşin Yelok, yöneticisi olduğu işçi sendikasında işçilerin hakkını savunuyor. En azından rol yap bari, işçilerin yediği et sizi rahatsız etmesin. Sizin Şazeli’de, Develi’de ve başka lüks restoranlarda ödediğiniz yüzbinlerce liralık faturaları bilmesek bunlar tasarruf düşkünü diyeceğiz. Kendin sendikadan yemek fişi alıp ayrıca sendikada yediğin yemeklerin faturasını da sendikaya ödetmiyor musun? Eşin dostun sendikaya geldiğinde onlara da oradan yemek yedirmiyor musun? Şimdi kalkmış, şantiyede çalışan işçilerin yediği yemeğin lafını ediyorsun. Allah kimseyi arsız yapmasın. Rapora Metrogross Market Faturasının resmini koymuşlar. Görende zannedecek kendilerinin sendikada yaptığı gibi Develi Restoran veya Şazeli faturaları koyulmuş. Toptan ve ucuz alışveriş yaptığımızın ispatını koymuş YMM sağolsun. Bizim 2 yılda sadece şantiyenin yemeği değil temizlik vs için 7/24 faal bir şantiyeye Metrodan yaptığımız alışverişten (toplam yaklaşık 150.000 TL) daha fazlasını siz sadece bir seferde Develi’ye ödemiştiniz. Bu faturalar bizim için gurur vesilesidir. Ahlaksızlar anlamazlar.

 

  1. sayfada bu yazımı sona erdiriyorum. Haftaya bu raporla ilgili son kısma ilişkin yalan ve çarpıtmaları yazmış olacağım. Bu kadar yalanı parayla yazdırmak bile büyük bir çaba gerektirir. Afşin Yelok bunun yerine biraz inşaatla ilgilensen ne olurdu? En azından evlerimize kavuşurduk.                                                                                                                                                                                                                 Kalın sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK