Ana sayfa Havayolları THY’de koltuk seçimi ücretli oluyor

THY’de koltuk seçimi ücretli oluyor

THY yeni almış olduğu kararla ekonomi sınıfındaki koltuk yer seçimleri için yurtiçi-yurtdışı gözetmeksizin ekstra ücret isteyecek. Business Class yolcuları ise tüm iç hat ve dış hat uçuşlarında kabin koltuk seçimi check-in süresi bitene kadar ücretsiz olarak gerçekleştirmeye devam edecek. İç hat uçuşlarında standart koltuk ücreti 35 TL, dış hatlarda ise 9-39 dolar arası olacak.

Diz mesafesi geniş koltuklarda iç hat seferlerinde 50 TL, dış hatlarda ise 19 ile 109 dolar arasında değişecek.

İç hat uçuşlarında Economy Class kabinde ExtraFly ve PremiumFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulacak.

Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcular iç hat uçuşlarında, standart koltukları tüm paketler için ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilecekler. Ödül biletlerde ve AnadoluJet uçuşlarında bu uygulama geçerli olmayacak.

THY’nin koltuk seçim ve satın alma işlemindeki yeni prosedürler şöyle: 

 • Türk Hava Yolları dış hat Economy Class kabinde; standart koltuklar(1 Ocak 2021 ve sonrası tarihli uçuşlar için), ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuştan 355 gün öncesinden itibaren uçuşa 26 saat kalana kadar ücretli olarak seçilebilir. Uçuşa kalan son 26 saat içerisinde tüm koltuklar ücretsiz olarak seçilebilir ancak daha önce acil çıkış koltuğu satın almamış yolcularımızın bu süreçte acil çıkış koltuklarına check-in yapmaları mümkün değildir.
 • Türk Hava Yolları dış hat aktarmalı iç hat uçuşlarında, uçuşa 24 saat kalana kadar iç hat segment için koltuk satın almamış yolcularımıza check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında Economy Class kabinde ExtraFly ve PremiumFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Tüm paketler için ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında, Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcularımız standart koltukları tüm paketler için ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilirler. Ödül biletlerde ve AnadoluJet uçuşlarında bu uygulama geçerli değildir.
 • Türk Hava Yolları dış hat uçuşlarında, Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcularımız, kurumsal anlaşmalı yolcularımız ve denizci statüsünde bulunan yolcularımız standart koltukları ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilirler.
 • AnadoluJet yurt içi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşlarında ExtraFly (EkstraJet) ve PremiumFly (KonforJet) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa Türk Hava Yolları online kanallarından 90 dakika kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly (Standart) paket seçimlerinde tüm koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Diğer paket seçimlerinde ise ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly (Standart) paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • AnadoluJet yurt dışı (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşları hariç) uçuşlarında, ücretli koltuk seçimi uçuşa 26 saat kalana kadar yapılabilmektedir
 • AnadoluJet uçuşlarında ExtraFly (EkstraJet) ve PremiumFly (KonforJet) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa Türk Hava Yolları online kanallarından 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly (Standart) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Tüm paketler için ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly (Standart) paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları tüm iç hat ve dış hat uçuşlarında Business Class kabin koltuk seçimi check-in süresi bitene kadar ücretsiz olarak yapılabilmektedir.
 • Ücretli koltuk seçimi uygulamasından sadece biletli yolcular faydalanabilir. Ücretsiz koltuk seçimi rezervasyon halindeki uçuşlar için de yapılabilir.
 • Hasta ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular, tüm uçuşlarda kabin içi acil çıkışını engellemeyecek şekilde koridor ya da cam kenarı koltuklarını seçebilirler.
 • Ücretli koltuk seçimi uygulaması, grup yolcular (9 yolcudan daha fazlasını içeren rezervasyonlar) için yalnızca rezervasyonun doğrudan Türk Hava Yolları Rezervasyon Sistemleri ile yapılması durumunda geçerlidir. Diğer havayolu firmaları tarafından gerçekleştirilen codeshare (ortak) uçuşlarda bu uygulama geçerli değildir.
 • Acil çıkış koltuklarına beklenmedik bir tahliye durumunda acil çıkış kapısını açmaya yardımcı olabilecek yolcular oturabilir. Bu nedenle 18 yaşını doldurmuş, yapılı ve sıhhatli, yazılı ya da sözlü olarak verilen Türkçe veya İngilizce talimatları anlayabilen yolcular acil çıkış koltuğu seçimi yapabilir.
 • Acil çıkış koltuğunda oturmak isteyen yolcuların, talep edildiğinde uygun olduklarını onaylamaları gerekir.
 • Acil çıkış koltuğu, bebekli veya hareket etmesi kısmi ya da tamamen kısıtlı olan yolcularımız ile ikinci emniyet kemeri talep eden fazla kilolu yolcularımız için uygun değildir.
 • Ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltuğu, evcil hayvan, rehber veya duygusal köpek ile seyahat eden yolcularımız için uygun değildir.
 • Kabin ekibi acil çıkış koltuklarına uygun yolcu oturumunu sağlamak yükümlülüğünde olduğundan, bu koltuklara oturması uygun görülmeyen yolcuların yeri kabin ekibi tarafından değiştirilebilir.
 • Teknik ve operasyonel sebeplerden ötürü bazı seferlerde ücretli/ücretsiz koltuk seçimi uygulaması sunulamamaktadır.

Koltuk değişiklik işlemi

 • Emniyet, güvenlik ve operasyonel nedenlerle koltuk seçimi için güvence verilemez. Türk Hava Yolları bu tip durumlarda en uygun alternatif seçenekleri sağlar.
 • Ücretli bir koltuk satın alan yolcu, satın aldığı koltuğun Türk Hava Yollarından kaynaklanan nedenlerle değiştirilmesi durumunda koltuk ücretinin iadesini talep edebilir. Ancak koltuk ücreti dışında, bilet ücreti dahil herhangi bir ücretin bu değişiklikten dolayı iade edilmesi mümkün değildir.
 • Ücretli bir koltuk satın alan yolcu, bu hakkı sadece satın alma işlemini yaptığı uçuş için ve kendi adına kullanabilir. Yolcu, bu hakkını başka bir uçuşuna ya da başka bir yolcuya devredemez.
 • Ücretsiz koltukların süreler dahilinde değiştirilmesi mümkündür ancak ücretli koltukların değiştirilmesi mümkün değildir.

Koltuk seçimi iptali ve ücret iadesi işlemleri

 • Uçuşlardan herhangi birinde değişiklik yapılması veya uçuşların iptal edilmesi durumunda seçilen koltuklar da iptal edilir. Yolcu talebiyle gerçekleştirilen değişiklik ve iptal işlemlerinde koltuk ücreti iade edilmez.
 • Yolcunun ücretli koltuk iptalini gerçekleştirdiği durumlarda iade işlemi yapılmaz. Yolcu, koltuğunu daha düşük ya da yüksek fiyatlı bir koltukla değiştirirse yeni fiyat yolcu tarafından ödenir ve önceki ödeme iade edilmez.
 • Yolcunun binişten sonra operasyonel sebeplerle alternatif bir koltuğa tayin edilmesi durumunda yolcu iade başvurusunda bulunabilir.
 • Türk Hava Yolları, yolcunun acil çıkış koltuğunda oturma gereksinimlerini karşılaması konusunda karar verirken yegane takdir yetkisine sahiptir. Gereksinimleri karşılamayan yolcular alternatif koltuklara tayin edilir. Acil çıkış koltuğu için ödenen ek tutar iade edilmez.
 • Ücretli koltuk hakkı satın alan yolcunun uçuş sınıfını Business Class’a yükseltmesi durumunda ücretli koltuk seçimi için ödenen bedel iade edilmez.
 • İade için uçuştan sonraki 1 yıl içinde başvuru yapılmalıdır.

Seçilen ve Satın alınan koltuklar için yapılacak check-in işlemleri

 • Türk Hava Yolları yurtdışı ve yurtiçi uçuşlarda online ve mobil check-in işlemleri uçuşa 24 saat kala başlamaktadır. Seçtiğiniz veya satın aldığınız koltuklar ile ilgili check-in sırasında yapacağınız işlemler için check-in sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK