Ana sayfa Güncel SBK’nin sahibi ve 19 kişiye kara para aklamaktan gözaltı kararı

SBK’nin sahibi ve 19 kişiye kara para aklamaktan gözaltı kararı

Yıllardır hergün yeni bir skandal ile gündeme gelen SBK Holding ive sahibi Sezgin Baran Korkmaz ve 19 yöneticisi hakkında 132 milyon dolarlık kara para akladıkları iddiasıyla gözaltı kararı verildi.

Sezgin Baran Korkmaz, İstanbul Laleli’deki THK’nın eski Teyyare apartmanı şimdi otel olan binası ve Bora Jet’inınıp satılması ile de gündeme gelmişti.

SBK Holding ve bünyesindekitı şirkete düzenlenen operasyonda Korkmaz ve yedi kişi yurt dışında olduğu için gözaltınaınamadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, KOM Daire Başkanlığı, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı görevlilerinin birlikte yürütülen kara para soruşturmasında 132 milyon dolarlık vurgun ortaya çıktı.

Yüksek montanlı transfer

İstanbul merkezli dört ilde düzenlenen operasyonlarda, kara para akladıkları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen SBK Holding vet şirket yöneticisi 19 kişiden 10’unun gözaltınaındığı öğrenildi. Kara para operasyonunda şirketlerin çoğunun hayali olduğu ortaya çıkarken, yapılan çalışmalarda; SBK Holding A.Ş.’nin sahibi olan Sezgin Baran Korkmaz ile aralarında yabancı uyruklu şahıslarında bulunduğu 19 şahsın kara para akladıkları, MASAK ve kolluk incelenmesine yakalanmamak, paranın izinin sürülememesi amacıyla şirketler arasında gerçekte mal/hizmetımı olmamasına karşın yüksek montanlı para transferlerinin gerçekleştirdikleri tespit edildi.

Ana serverler imha edilmiş

Para transferlerinde şirketlerin yanı sıra üçüncü şahısların hesaplarının kullanıldığı tespit edilen operasyonda, sekiz şüpheli şahsın yurt dışında oldukları belirlendi. Firar durumunda olan bir şüpheliyi yakalama çalışmaları ile şirketlerdeki aramaların devam edildiği kaydedilirken, kara para aklandığı tespit edilen SBK Holding A.Ş’nin şirket serverlarının da yerinde olmadığı ve imha edildiği öğrenildi.

Şöminede yakılmış cep telefonları

Yürütülen soruşturmalarda, potansiyel vergi mükellefi Isanne S.a.r.l Lux. unvanlı şirketin adresinin boş olduğu ve hayali bir ‘şirket’ konumunda bulunduğu ifade edilirken, böyle bir firmanın belirtilen adreste faaliyet göstermediği anlaşıldı. Yurt dışında bulunduğu tespit edilen Sezgin Baran Korkmaz’ın evinde yapılan aramalarda ise şömine içerisinde yakılmış telefonlar bulunduğu iddia edildi.

ABD istemişti

ABD’de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geriınmasını talep etmişti. ‘Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

Onlarca şirkete yatırım yaptılar

2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile SBK’nin kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketlerındığı yine kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı. Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, SBK ve SBK’ya yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı duruşmalarda sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de; suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen’in SBK’nın Türkiye’deki finansörü olduğu iddia edilmişti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK