Ana sayfa Genel P-72 deniz karakol uçağı, ‘mavi vatanı’ korumaya hazır

P-72 deniz karakol uçağı, ‘mavi vatanı’ korumaya hazır

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MELTEM-3 projesinde ilk P-72 deniz karakol uçağı, düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.
  • İHA
Türkiye, hava, kara ve deniz sınırlarını ve bu sınırlar içindeki menfaatlerini korumak amacıyla yeni savunma sistemlerini hayata geçirmeyi sürdürüyor. Bunlardan biri de ‘Mavi Vatan’ denizlerimizi havada da 24 saat koruyabilecek deniz karakol uçaklarının ilki, Deniz Komutanlığına teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, MELTEM projesi kapsamında tedarik edilerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren 6 adet P-235 deniz karakol uçağının bugün Doğu Akdeniz ve Ege başta olmak üzere Türkiye’nin kıta sahanlığı ve ulusal çıkarlarının bulunduğu sularda Türk Silahlı Kuvvetlerinin stratejik unsuru olarak başarıyla hizmet ettiği belirtildi.

“DENİZ KARAKOL” GÖREVİNDE KULLANILACAK

Proje kapsamında ayrıca gözetleme ve deniz karakol görevinde kullanılacak 6 adet ATR72-600 uçağı tedariki ve yine MELTEM Projesi çerçevesinde tedarik edilen görev ekipmanlarının uçaklara entegrasyonu amaçlanıyor.

12 DENİZ KARAKOLU ‘MAVİ VATAN’I GÖZETLEYECEK

Düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen ilk P-72 deniz karakol uçağı, 8 bin 300 kilometreden fazla kıyı şeridine sahip mavi vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olacak.

MELTEM projesi kapsamında teslimatların tamamlanmasıyla deniz karakol uçaklarının sayısı 12’ye çıkacak.

P-72’YE ENTEGRE EDİLEN SİSTEMLER

P-72 deniz karakol uçakları üzerine gelişmiş radar sistemi, elektronik destek tedbirleri, akustik işleme sistemleri, taktik veri linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, denizaltı savunma harbi, su üstü savunma harbi, istihbarat, gözetleme ve keşif, ufuk üstü hedefleme, arama kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

BİR CEVAP BIRAK