Ana sayfa Köşe Yazıları ORTAKLAR BİLGİLENDİRME 2

ORTAKLAR BİLGİLENDİRME 2

Bir önceki yazımda son Ortaklar Bilgilendirme yazısındaki yalanları ve çarpıtmaları anlatmış sonra da hala Ortakları bu şekilde kandırmaya çalışmalarını deşifre etmiştim. Bu yazıyla ilgili genelde olumlu tepkiler almakla birlikte en çok eleştirilen husus yazının uzunluğu olduğu için bundan sonraki yazılarımı daha kısa tutmaya çalışacağım. Maalesef o kadar yalan ve iftira var ki ne kadar yazsam da hepsine cevap vermek mümkün olmuyor. Bu nedenle Ortaklar Bilgilendirme mailleri ile ayda bir Ortakları nasıl uyuttuklarını sırası ile ortaya dökeceğim. Bunları okuduktan sonra olsun bir yılımızı yemiş, milyonlarca liramızı zarara uğratmış ve sonra da kaçmış olsalar dahi asıl suçlu eski yönetim” diyen aklı evvellere söyleyecek sözüm kalmaz ama onlar bile aşağıdakileri okuduktan sonra galiba bunlar da bizi uyutmuş ve zararımızı kat be kat artırmışlar’ diye düşüneceklerdir.

Ortaklar Bilgilendirme yazılarına geçen genel kuruldan yaklaşık bir ay sonra 12 Nisan’da başladılar. Bu duyuruda;

 “…bizlerin yönetime gelme amacı, ana sözleşmeye bağlı olarak en ekonomik şekilde, en kısa sürede evlerine kavuşturmaktır.”

 “Şu an Yayla Caddesi inşaatımız devam etmektedir. Salgın hastalık ile ilgili toplumsal kısıtların ortadan kalkması ile yapacağımız Olağanüstü Genel Kurula kadar inşaatımızın tamamlanacağını öngörmekteyiz. Bu etabın dairelerine sahip olmak isteyen üyeler için gereken koordineyi sağlayıp, hukuki süreç içerisinde kura çekimi ve daire teslimlerini planlamaktayız.

Kıbrıs Caddesi etabı ile ilgili olarak ruhsatımız tamamlanmıştır ve gelecek hafta içinde ruhsat belediyeden imzadan çıkarak teslim alınacaktır. En kısa sürede yine aynı olağanüstü genel kurulda birlikte alacağımız kararlar ile ikinci etabın inşaatının devamını sağlayacağız.”  

Cümleleri ile Ortaklarını bilgilendirmişler.

Şimdi dikkatli bir şekilde yazılanları analiz edelim:

İlk cümlede ana sözleşmeye bağlı olarak en ekonomik şekilde ve en kısa sürede evlere kavuşturma vaadinde bulunmuşlar, Nisan ayında.

Niye kura çekilmedi ve evler hala teslim edilmedi? Kura çekmek için Genel Kurul Şart Değil. Yani kura çekmek ve daire dağıtmak için 9 aydır bir engel yok. Ama daireleri dağıtsalardı yalanları ortaya çıkacaktı: Evlerin su almadığı, Siemens marka Ankastresi ve Grohe bataryaları olan mutfakta ve yerden ısıtmalı bir evde otururken, arabasını kapalı otoparkına park etmişken, kendisine tahsis bahçesini kullanırken, bir ortağın “bu eve 180 bine sahip oldum şu anda bu rakama 2. El iyi bir araç bile alamıyorum ama şerefsizler bu inşaattan 20-30 milyonumuzu da çalmışlar” yalanına inanmayacaklarını biliyorlar. 12.000 BTU luk İklimsa klimalarda her şey dahil 1.800 TL’ye dolandırıcılık yaptığımıza inananlar bile “o kadar da çalmamışlardır” diyecektir. Dolayısıyla amaçları üyeleri mağdur etmek ve evleri teslim etmemek üzerine kurulu en başından beri ama ilk duyuruda amacımız bu demeden bir yılı geçirdiler herkese.

Bu duyuru üzerinden 9 ay geçti ama ben bahsettikleri ana sözleşmeyi okuduklarını bile düşünmüyorum. Çünkü okumuş olsalardı bu duyurudan 1-2 ay sonra kooperatife ait arabayı hem de ederinin çok altında bir bedelle satarak suç işlemezlerdi. Bu suç dolayısıyla hem savcılıkta haklarında suç işlendiği şüphesiyle soruşturma dosyası bulunmakta hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ayrıca soruşturma yürütülmektedir. Bu suç dosyaları kendilerini bunaltmış olacak ki savcılıkça ifadeleri alınan Afşin ve Aslı’nın bir anda pandemiden (!) dolayı izole olmalarını gerektirmiş.

 

  • Kooperatifler Kanunu md 59/8

Yönetim kurulu üyeleri ve temsile yetkili şahıslar, genel kurulun devredemeyeceği yetkilerini kullanamaz.

 

  • Kooperatif Ana Sözleşmesi md 44

Genel kuruldan karar almak şartı ile kooperatifin taşınır ve taşınmaz mallarını satmak, rehine koymak veya mülkiyetlerini aktarmak,

 

  • Kooperatifler Kanunu md 42

Genel Kurul bütün ortakları temsil eden en yetkili organdır. Genel Kurul, aşağıdaki yetkilerini devir ve terk edemez. 5. Kanun veya anasözleşme ile Genel Kurula tanınmış olan konular hakkında karar vermek.

 

  • Kooperatifler Kanunu md Ek:2

8 inci maddenin üçüncü fıkrasına, 16 ncı maddenin beşinci fıkrasına, 56 ncı maddenin altıncı fıkrasına, 59 uncu maddenin dördüncü, altıncı, yedinci ve sekizinci fıkralarına ve 90 ıncı maddenin beşinci fıkrasına aykırı hareket eden kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve memurları üç aydan iki yıla kadar hapis ve elli günden beşyüz güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.

 Bu maddelere göre mevcut kooperatif yönetiminin, genel kurul onayı almadığı için bu suçu işlediği sabittir. Bundan sonra kurtarırları kalmadı. Hani atıf yaptıkları ve bağlı olduklarını iddia ettikleri Ana Sözleşmeyi takmadıkları için ceza alacaklar. Ama durun, onlar Türkiye’nin en iyi hukukçuları ve mali müşavirleri ile çalışıyordu. Hem kooperatifi yönetmek için inşaat ve hukuk bilmeye ihtiyaç yoktu, Part Time vakit ayırarak, iyi danışmanlarla işi götürebilirlerdi. Anlaşılan iyi danışman da tutamamışlar veya danışmanları da onları yemiş. Zaten Beyefendi “Biz tayyareciyiz, bu işlerden anlamayız. Bana da arkadaşlar bu şekilde bilgi verdiler” demiyor muydu yalanları ortaya çıkınca? Belki de bu cümleyi samimi olarak kurmuştur, yoksa bile bile hapse girmeyi göze alarak ucuza dahi olsa araç satar mıydı?

Bazıları 80-100 bin TL ucuza araba satılmış, ne kadar abartıyorsunuz diyebilir. Bizim ödediğimiz 4.500 TL kira için ortalığın birbirine katıldığını bir kenara bırakırsak, bu iki açıdan çok önemli: Birincisi, hukuk tanımaz ve başına buyruk davrandıklarının ispatı olduğu için, ikincisi ve daha önemlisi ihtiyaç yokken hem de çok ucuza kooperatif malını sattıkları için. (185 bine sattıkları aracın ederinin 300 bin olduğunu görmek için Toyota Hilux Hi-Cruiser 2.4 4×4 Fiyatları & Modelleri sahibinden.com’da) Bu emanetimize ne kadar doğru sahip çıktıklarının en bariz göstergesidir.

12 Nisan’daki duyuruda bahsettikleri diğer mevzu inşaatların durumu. Yayla Caddesinde daireleri teslim almak isteyen üyelerle gereken koordineyi sağlayıp kura çekimi ve daire teslimi planlıyoruz demişler. Ama inşaat firması ile davalık olarak bu olasılığı da ortadan kaldırdılar. Eğer bu durum çözülmezse 4-5 yıl dava ile uğraşılacak ve bir yıldır çürümeye terk edilen inşaatlar çöp haline getirilecek. Ayrıca bu koordine işini kim yapıyor, hangi üyeyi aramışlar ve Yayla Caddesinden şu şartlarda daire almak istiyor musun diye sormuşlar? Yoksa yine yalan mı söylediniz ortaklarınıza. Bu daireleri teslim gibi bir planınız yoktu ama Nisan’da direkt söylemek zordu tabii. Aslında niyetinizi, anlayanlara, Mart ayındaki genel kurulda kura çekimi için gelen Noteri kovarak göstermiştiniz. Çünkü daireler teslim edilse insanlar 180 bin TL’den başlayan fiyatlara kaliteli daireler teslim almış olacaklardı.

Kıbrıs Caddesinde ruhsat, kendilerinin de belirttiği gibi Nisan’da çıktı ve hala çivi çakılmadı. Bu bir yıllık kaybın hesabını kim verecek? Sorduğunuzda genel kurul yapamadığımız için hareket edemiyoruz diyeceklerdir. Peki kimse sormaz mı bu yalancılara, madem genel kurul olmadan para toplayamıyor ve hareket edemiyordunuz. Niye Ağustos veya Eylül ayında kooperatifler, sendikalar, siyasi partiler tarafından binlerce kişilik genel kurulların yapıldığı bir zaman diliminde genel kurul yapmadınız? Açık alanda kooperatif arsasında da yapabilirdiniz, 2-3 bin kişilik bir spor salonunda da. Zaten son genel kurulu saymazsanız 100-150 kişi arasında katılım oluyordu genel kurullara. Yok mu bunların yalanlarını yüzlerine vuracak ortak?

Yazı daha fazla uzamasın diye burada kesiyorum. Önümüzdeki hafta Ortakları doğru bir şekilde Bilgilendirme’ye kaldığım yerden devam edeceğim.

 

Kalın sağlıcakla

BİR CEVAP BIRAK