Ana sayfa Dünyada Havacılık Frankfurt Havalimanı’nda aşıların ulaştırılması için hazırlıklar sürüyor

Frankfurt Havalimanı’nda aşıların ulaştırılması için hazırlıklar sürüyor

Avrupa hava trafiğinin en büyük merkezi Frankfurt Havalimanı’nda Covid-19 aşılarının ulaştırılması için lojistik hazırlıklar sürüyor.

Covid-19 aşılarının sene sonuna doğru onay alma olasılığının kuvvetlenmesi ve Avrupa Birliği’nin aşı şirketleri ile yaptığı dev anlaşmalar ilaç nakliyatında Avrupa hava trafiğinin en büyük merkezi Frankfurt Havalimanı’nda lojistik hazırlıklarını en üst seviyeye çıkarmasını zorunlu kıldı.

Halihazırda ilaç, maske ve ameliyat aletleri gibi birçok ürünün naklinin sağlandığı havalanında, geçen ağustosta inşa edilen 12 bin metre karelik ısı kontrollü “Cargo Cool Center” ilaç terminalinde aşılar için de 2 bin metrekarelik soğuk hava deposu ayrıldı.

Aşılar için hayati öneme sahip bu depolar sayesinde ortalama -70 santigrad derece ısıda saklanması gereken BioNtech/Pfizer aşısının ikmali mümkün olacak. Euronews’de yer alan habere göre Frankfurt Havalimanı’ndan yaklaşık 20 km uzaklıktaki BioNTech laboratuvarında geliştirilen aşı adayının havalanına ulaşmasının ardından uçaklara yüklenmesi için de 20 adet soğuk hava depolu araç kullanılacak. Böylece depolardan birçok uçağa aynı zamanda soğuk hava zinciri kırılmadan yükleme yapılabilecek.

Avrupa Birliği (AB) kısa süre önce 300 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısı satın almayı kabul etmişti. Büyük bir lojistik operasyonun habercisi olan bu karar, özellikle Frankfurt aktarmalı birçok uçuşu kapsayacak.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), sekiz milyarlık dünya nüfusuna tek bir doz sağlamak için 8 bin dev kargo uçağına ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Sıfırın altındaki sıcaklıkların muhafaza edilmesi gerekmediği durumlarda kargo uçakları bir milyon doz aşı taşıma kapasitesine sahip.

BİR CEVAP BIRAK