Ana sayfa Havayolları Emirates’in A380 sayısı 116’ya ulaştı

Emirates’in A380 sayısı 116’ya ulaştı

Emirates aralık ayında teslim edilecek 3 adet A380’den ilkini filosuna kattı. Teslimat uçuşu kısmen sürdürülebilir uçak yakıtı ile gerçekleştirildi. Havayolunun filosundaki A380 sayısı 116’ya ulaşmış oldu.

Dubaili havayolu Emirates, 2020’de filosuna katılacak üç A380’den ilki olan MSN A6-EVL’yi karşıladı. Böylece havayolunun filosundaki A380 sayısı 116’ya ulaştı. Uçak Dubai’ye iniş yaparken, uçuşta konvansiyonel jet yakıtı ve sürdürülebilir uçak yakıtından oluşan bir karışım kullanıldı.

Havayolunun ayın ilerleyen günlerinde iki A380 uçağını daha teslim alması planlanıyor. Bunlardan biri uzun süredir beklenen Emirates’in imzası niteliğindeki Premium Economy ürününe sahip olacak. Dubaili taşıyıcının Airbus’a toplam 123 adetlik A380 siparişi bulunuyor.

Dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380, 12 yıl önce Emirates filosuna katıldığı günden beri havayolunun amiral gemisi oldu ve sunduğu rakipsiz seyahat deneyimiyle yolcuların ilgisini çekerek favorisi haline geldir. İki katlı, dev jumbo jetin sunduğu, uçak içi dinlenme salonu ve duş & Spa gibi imza niteliğindeki hizmetleri halen daha dünya çapında ses getiriyor.

“A380, Emirates için bir başarı hikâyesidir”

Emirates Havayolu Başkanı Tim Clark konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “A380, Emirates için bir başarı hikâyesidir ve bu yıllar içinde A380 ile uçtuğumuz her yerde yakaladığımız güçlü yolcu ilgisine de yansıyor. A380, pist kısıtlaması olan havalimanlarında ve de ana uçuş hatlarında yolcu talebini etkin şekilde karşılamamıza yardımcı olmuş ve uzun mesafeli merkez operasyonlarımızı desteklemiştir. Daha da önemlisi, bu uçaktaki alan ve teknoloji sayesinde uçma deneyimini daha iyi hale getiren yeni uçak içi konseptler sunma imkanı yakaladık. Önümüzdeki aylarda ilk kez A380’de görücüye çıkacak olan Premium Ekonomi deneyimini sunmak için sabırsızlanıyoruz ve A380’nin birinci sınıf ürün deneyimine yatırım yapmaya devam edeceğiz. A380, önümüzdeki yıllarda da amiral gemimiz olmaya devam edecek ve seyahat talebi yeniden oluştuğunda A380’i daha fazla rotaya uçuracağız” ifadelerine yer verdi.

“Mini kargo uçağı” olarak da hizmet veriyor

Emirates, A380 ile halihazırda Kahire, Amman, Paris, Londra, Guangzhou, Manchester ve Moskova’ya sefer yapıyor. Kısa bir süre önce A380 ile Londra Heathrow’a günde dört sefer ve Moskova’ya günlük uçuşlar yapılarak hizmetler artırıldı. İki katlı uçak, Emirates ağında acil ihtiyaç duyulan kargoların taşınması için seçili kargo charter operasyonlarında “mini kargo uçağı” olarak da kullanılarak çok yönlü kullanımını ortaya koyuyor.

Emirates, 2020 sonuna kadar iki adet daha A380i filosuna katacak.

Emisyonları azaltmak için çalışmalar sürüyor

Emirates filosunun en yeni üyesinin teslimat uçuşu, konvansiyonel jet yakıtı ve sürdürülebilir uçak yakıtından (SAF) oluşan bir karışımla gerçekleştirildi. Böylece havayolu ilk kez bir A380 seferinde sürdürülebilir uçak yakıtı kullanmış oldu. Uçuşta kullanılan biyo yakıt Finlandiya’daki kullanılmış yemeklik yağlardan üretildi.

Tim Clark, havayolunun çevreye etkisini azaltma konusundaki taahhüdüyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Sürdürülebilirlik, Emirates olarak gündemimizdeki önemini koruyor. Sürdürülebilir uçak yakıtındaki gelişmeleri çok yakından izliyoruz ve daha büyük ölçekte ve rekabetçi maliyetlerle üretilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Son A380 teslimat uçuşunda kısmen sürdürülebilir uçak yakıtı kullanıldı ve böylece emisyonlarımızı genel olarak azaltma noktasında olumlu bir adım atmış olduk.”

Emirates, SAF sektörünün gelişimine ve biyo yakıtların daha geniş ölçekli kullanımına katkı yapan çalışmaları desteklemeye devam ediyor. Havayolu, SAF’nin geliştirilmesini desteklemek için Dünya Ekonomik Forumu tarafından kurulan Clean Skies for Tomorrow koalisyonu İdari Komitesi’nde yer alıyor.

Dubaili taşıyıcı, emisyonların azaltılması için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Seferlerini ortalama yaşı 6,5 olan modern ve yakıt verimliliği sunan uçaklarla gerçekleştiren Emirates, her bir uçuş için en verimli uçuş planını oluşturan “esnek yollar” veya esnek rotalarla ilgili hava navigasyon sağlayıcıları ile çalışmak dahil bir dizi inisiyatifi hayata geçiren kapsamlı bir yakıt verimliliği programına sahip.

BİR CEVAP BIRAK