Ana sayfa Güncel Havacılık Tarihinde Bir İlk: Uçak İniş Sırasında Bir Boz Ayıya Çarptı

Havacılık Tarihinde Bir İlk: Uçak İniş Sırasında Bir Boz Ayıya Çarptı

Alaska Havayollarına ait yolcu uçağı, Yakutat Havaalanına iniş yaptığı sırada pistte bulunan iki boz ayıdan birine çarptı. Ayının yaşamını yitirdiği bildirildi. Alaska Ulaşım ve Kamu Tesisleri Bölümü Sözcüsü Sam Dapcevich, bir uçağın ilk kez ayıya çarptığını söyledi.

Havacılık Tarihinde Bir İlk: Uçak İniş Sırasında Bir Boz Ayıya Çarptı

Olay, ABDnin Alaska eyaletindeki Yakutat Havaalanında meydana geldi. İniş yapmak üzere alçalan Boeing 737-700 tipi yolcu uçağı, o sırada pist üzerinden geçen iki boz ayıdan birine çarptı.

Kazada ayı hayatını kaybetti

Kazada ayı hayatını kaybetti

Uçağın sol kanadının altındaki teker bölümünün ayıya çarptığı ifade edildi. Kazada uçağın ufak çaplı hasar aldığı belirtilirken ayının ise öldüğü aktarıldı.

Daha önce farklı hayvanlarla kazalar yaşandı

Daha önce farklı hayvanlarla kazalar yaşandı

Alaska Ulaşım ve Kamu Tesisleri Bölümü Sözcüsü Sam Dapcevich kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, daha önce uçakların geyiklere, kazlara ve diğer hayvanlara çarptığını ancak bir ayıya ilk kez çarpıldığını söyledi.

‘Burun kısmını ıskaladı’

'Burun kısmını ıskaladı'

Dapcevich, “Uçağın burun kısmı ayıları ıskaladı, ancak kaptan pilot uçağın sol tarafında bir darbe hissettiğini söyledi. Bakım teknisyenlerimiz, uçağı tamir ediyorlar. Bu işlem birkaç gün sürecek” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK