Ana sayfa Ekonomi Aşı haberi sonrası havayolu hisseleri yükselişe geçti

Aşı haberi sonrası havayolu hisseleri yükselişe geçti

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, Covid-19’a karşı BNT162b1 adlı aşı adayının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu belirtildi. Bu durum üzerine yurtiçi ve yurtdışında borsadaki havayolu hisseleri yukarı yönlü tırmanışa geçti.

Açıklamada, bu ayın sonunda acil durum onayı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne başvurulmasının planladığı ifade edilerek, bulgunun, herhangi bir Covid-19 aşısının, ticari olarak ruhsatlandırmadan önceki son aşama olan 3. aşama denemelerindeki ilk bağımsız analizinin sonucu olduğu belirtildi.

Aşı haberi sonrası yurtiçi ve yurtdışında havacılık hisseleri uzun süre sonra artışa geçti.

Türkiye’de TAV Havalimanları (TAVHL) ve DOCO (DOCO) hisseleri yüzde 10, Türk Hava Yolları (THYAO) yüzde 9,99, Çelebi Yer Hizmetleri (CLEBI) yüzde 9,97 ve Pegasus (PGSUS) yüzde 9,96 değerinde borsadaki hisselerde artış yaşadı.

Air France-KLM hisseleri yüzde 26,93, Lufthansa yüzde 25,55, American Airlines yüzde 15,18, Delta Airlines yüzde 14,07 yine değer artışı yaşadılar.

Havayolu hisseleri neden yükseliyor?

Aralık ayında ilk Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmasının ardından Şubat ayından itibaren tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınından en erken ve en derin etkilenen sektör havacılık sektörü oldu. Öyle ki dünyada havayolları hisseleri yılbaşından bu yana dolar bazında yaklaşık yüzde 40 değer kaybetti.

Havayolları salgının hızla yayılmasıyla düşen yolcu talebi, doluluk oranları ve sonrasında uçuş kısıtlamaları ile filolarındaki uçakları yere indirerek kapasite düşürdüler. Bunlara ek olarak bir çok havayolu çalışanlarını işten çıkararak ve çalışanların maaşlarını yeniden düzenleyerek bir dizi önlem aldı. Kimi hava yolları ise borçlarını yapılandırırken bazı havayolları iflas etmek zorunda kaldı.

Yaz ayına girilmesiyle beraber tekrar canlanan sektör ufakta olsa nakit akışı sağlamıştı. Yaz sezonun kapanmasıyla beraber tekrar düşen yolcu trafiği havayollarının tekrar uçuşları azaltmasına neden oldu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “2020’nin dördüncü çeyreği son derece zor olacak, sınırlar kapalı kaldığı ve  karantinalar devam ettiği sürece 2021’in ilk yarısının önemli ölçüde daha iyi olacağına dair çok az gösterge var” ifadelerini kullanmıştı.

Aşı haberinin bugün açıklanmasıyla havayolları koronavirüs salgını etkisiyle ekonomik olarak toparlanmalarının daha kısa sürebileceği hisselere yansıdı.

BİR CEVAP BIRAK