Ana sayfa Genel Yolculara görüntülü 737 MAX turları düzenlenecek

Yolculara görüntülü 737 MAX turları düzenlenecek

American Airlines (AA) yolcularının güvenini kazanmak için 737 MAX turları düzenlemeye hazırlanıyor. Yolcular uçuşa görüntülü olarak katılabilecek.

Fort Worth merkezli havayolu American Airlines (AA) yolcularının güvenini sağlamak için Boeing 737 MAX tur uçuşları yapacak. Yolcular uçuşa canlı olarak katılıp pilot ve teknisyenlere uçuş esnasında sorularını yöneltecek.

Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen kazaların ardından 346 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu uçuşları durdurulan 737 MAX çok yakında gökyüzünde olacak.

ABD’deki Şükran Günü sonrasında yapılacak test uçuşları Dallas Forth Worth’dan LaGuardia ve Miami Havalimanlarına yapılması bekleniyor.

American Airlines üst yönetimi B737 MAX uçaklarının Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından gerçekleştirilen uçuş onay sürecinin Kasım ayı ortasında tamamlayacaklarını öngörüyorlar. Şu ana kadar FAA tarafından onay imzası gelmedi ancak sertifikasyon sürecinin sonlarına yaklaşıldı.

29 Aralık’ta yolculu uçuşlara başlayacak

CEO American Airlines’ın CEO’su David Seymour, CNBC’ye yaptığı açıklamada; “737 MAX’ler için bitiş çizgisinin yaklaştığını görüyoruz. Bu sürecin gerçek bir bitiş çizgisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şirket geçtiğimiz hafta 29 Aralık’tan itibaren Miami ile New York arasında 737 MAX uçuşu başlatmayı planladığını açıklamıştı.

AA pilotların ve teknisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek özel tur uçuşunu Dallas, Fort Worth Havaalimanı’ndan, LaGuardia ve Miami’ye icra edecek. Uçuş esnasında yer alacak pilot ve teknisyenlere yolcular görüntülü olarak uçuş esnasında sorularını yöneltecek. Bu sayede iki adet ölümcül kazaya karışan uçağı yolcuların görüntülü olarak bire bir test etmesi sağlanacak.

Bu uygulamadan önce 737 MAX uçuşuna rezervasyon yaptıran yolcular, uçuş esnasında güvenlerini sarsacak bir durum olursa biletlerini başka bir uçuşla değiştirebilecekler.

Allied Pilots Association Derneği sözcüsü ve 737 MAX pilotu Dennis Tajer; “Saygılı olmak ve bir halkla ilişkiler (PR) kampanyası yapmamak için 346 neden var. Max sabitlendiğinde, tamamen incelendiğinde ve sağlam bir şekilde eğitildiğimizde, o zaman jeti uçurmanın zamanı gelecektir” diye konuştu.

Önceki CEO Doug Parker çocuklarıyla uçacaktı

Amerikan Airlines eski CEO’su Doug Parker, 2020 Ocak ayında bir türlü sorunları aşamayan Boeing 737 MAX’le ilgili ilginç açıklamalarda bulunmuştu. Parker, yolcularının 737 MAX korkusunu yenmek için uçuşa izin verildiğinde ilk seferi çocukları ile birlikte yapacağını bildirmişti.

Parker, yolcuların Boeing 737 MAX’e güvenmeleri için çocuklarıyla yapacağı uçuştan sonra bu güveni sağlayabileceklerini altını çizmişti. Ayrıca Amerikan Airlines CEO’su Doug Parker, dünyada çok iyi pilotların olduğunu fakat bu pilotların kullandığı uçaklarla ilgili tüm bilgileri en ince ayrıntısına kadar öğrenmeleri gerektiğini de sözlerine ekleyerek bir açıklama yapmıştı.

BİR CEVAP BIRAK