Ana sayfa Havayolları THY, yabancı uçuş ekiplerini ücretsiz izne çıkardı.

THY, yabancı uçuş ekiplerini ücretsiz izne çıkardı.

Türk Hava Yolları (THY), Eylül ayının 1’inden itibaren yabancı uçuş ekiplerini ücretsiz izne çıkardığını açıkladı.

THY, yabancu uçuş ekiplerine gönderdiği açıklamada koronavirüsün olumsuz etkilerinin sektörde artarak devam ettiğini, bu durumun gelir ve gider dengesi gözetilerek önceki kararlara ek olarak yeni kararların alındığını kaydetti.

Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre, yabancı uçuş ekiplerine gönderilen açıklamada, geçici İş Kanun’un 10’uncu maddesine dayanarak 6 ay çalışanların ücretsiz izne çıkardığını duyurdu.

Aynı zamanda yabancu uçuş ekiplerinin Eylül 1 tarihinden önce ülkelerine dönmek için pass biletlerini (ücretsiz bilet) kullanabileceği belirtildi.

Yabancı çalışanların ücretsiz izne çıkarılmasıyla beraber diğer sosyal ve bireysel haklarınından da muaf olacağı belirtildi.

SHGM yabancı pilot ve kabin memurlarının istihdamını azaltılacağını açıklamıştı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), “Yabancı Uyruklu Personel İstihdamı” başlıklı hava yollarına ağustos ayında gönderdiği açıklamada Türk Sivil Havacılığı’nda sayısı yüzde 11’e kadar ulaşan yabancı pilot ve kabin memurlarının istihdamı zaman içerisinde azaltılarak Türk uyruklu personellere verileceğini kaydetmişti.

BİR CEVAP BIRAK