Ana sayfa Genel Özel uçaklara pandemi ilgisi

Özel uçaklara pandemi ilgisi

Özel uçaklara pandemi ilgisi

Koronavirüsle birlikte tarifeli havayolunu tercih edenlerin sayısı azalınca, ilgi özel uçak kiralamaya kaydı. Haziran-eylül arasında özel jetlerde yolcu sayısı yüzde 41 arttı. Yurtiçinde en çok Bodrum ve Dalaman’a, yurtdışında ise Katar ve Libya’ya seyahat gerçekleştirildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ulaşımdan sağlığa, turizmden perakende sektörüne kadar birçok değişiklik yaşanmasına neden oldu. Özellikle salgının görüldüğü ilk dönemlerde ülkelerin birbiri ardına kapılarını kapaması, uçuşları durdurması gibi sebeplerle özellikle turizm ve havacılık sektöründeki hareket durma noktasına geldi. Ancak sonrasında devreye alınan normalleşme süreciyle birlikte turizm ve havacılık sektörü yeniden devreye girdi. Ancak açılan sınır kapıları, ülkelerin belli şartlarda turist kabul etmesi ve iş seyahatlerinin yeniden başlaması söz konusu iki sektörün önceki yıllardaki başarılarını yakalamasına yeterli olmadı. Özellikle uluslararası alanda faaliyet gösteren dev havayolu firmaları zorlu ekonomik şartlarla boğuşmak zorunda kaldı.

YÜZDE 41’LİK ARTIŞ

Koronavirüs etkisi sebebiyle tarifeli havayolu kullanıcılarının bir kısmının özel uçak kiralama alternatiflerini değerlendirmeye başladığına dikkat çeken Berrin Yer, “Özellikle seyahat kısıtlamalarının esnetilmesinden itibaren özel uçak yolcu sayılarında gözle görülür artışlar meydana geldi. 2019 ile 2020 yılının gerçekleşen ayları kıyaslamasında pandeminin etkisini göstermeye başlamasının ardından seyahat kısıtlamaları ile birlikte uçuş sayılarında düşüşler yaşandı. Yolcu sayıları, yurtdışından yapılan özel tahliye uçuşlarına rağmen mart-nisan-mayıs aylarında 2019 yılına kıyasla yüzde 58 azaldı. Ancak seyahat engellerinin kaldırılması ile özel uçak talepleri arttı. Haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarında yolcu sayıları yüzde 41 artış gösterdi” dedi.

TERCİH YURTİÇİ

Türkiye genelinde özel uçak sayısının 130 civarında olduğuna dikkat çeken Berrin Yer, “2019 yılı ile kıyasladığımızda koronavirüs sebebiyle yurtdışı seyahatlerinden çok yurtiçi seyahatlerde artış yaşandı. Ülke içinde en çok Bodrum ve Dalaman’a seyahat edilirken, yurtdışı uçuşlarında ise Katar ve Libya üst sıralarda yer aldı. Bunlara ilave olarak ağustos ve eylül aylarında Tivat en çok tercih edilen uçuşlar arasında değerlendirilebilir” diye konuştu.

BODRUM YÜKSELİŞTE

BİR CEVAP BIRAK