Ana sayfa Genel “Havacılıkta uzun vadeli iklim eylemi öncelik olmalı”

“Havacılıkta uzun vadeli iklim eylemi öncelik olmalı”

Havacılık sektörü salgınla mücadele ederken bir yandan da geleceğe hazırlık yapıyor. Küresel Sürdürülebilir Havacılık Forumu’nda konuşan endüstri liderleri, ekonomik iyileşmenin yanı sıra iklim eyleminin de öncelik olması gerektiğini yineledi.

Küresel havacılık endüstrisinin karşı karşıya olduğu Covid-19 krizine rağmen, sürdürülebilirlik taahhüdü, özellikle sektör toparlanmaya başladığında güçlü olmaya devam ediyor. Küresel Sürdürülebilir Havacılık Forumu’nda konuşan endüstri liderleri, önümüzdeki yıllarda ekonomik iyileşmenin yanı sıra uzun vadeli iklim eyleminin bir öncelik olması gerektiğini yineledi.

Sektörler arası Hava Taşımacılığı Eylem Grubu’nun İcra Direktörü Michael Gill forumda yaptığı konuşmada, “Hava taşımacılığı, tarihindeki en derin şokun ortasında. Yıl sonuna kadar sektörde 4,8 milyona varan iş kaybı ve dünyayı birbirine bağlama yeteneğimizde büyük bir darbe bekliyoruz. Ancak, hava bağlantısının iyileştirilmesini planlarken, çevresel ilerlememize de öncelik vermeliyiz” dedi.

Gill konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sektörümüzün 2050’ye kadar CO2 emisyonlarını yarı yarıya düşürmek için uzun vadeli bir iklim değişikliği hedefi var. Hükümetlerden, enerji sektöründen ve teknoloji uzmanlarından gelen doğru yardımlarla, küresel havacılığın yaklaşık 10 yılda net sıfır emisyona ulaşmasını bekliyoruz. Dünyanın bazı bölgeleri bu noktayı daha erken karşılayabilecek ve bazı bireysel şirketler zaten bu doğrultuda hedefler belirlemiş durumda. Bunu başarmak için enerji kaynağımızda fosil yakıttan sürdürülebilir havacılık yakıtına geçiş, elektrikli, hibrit ve potansiyel olarak hidrojen uçaklarının araştırma ve geliştirmelerinin hızlandırılması gerekecektir. Ayrıca, mevcut seviyelerimizin bile ötesine geçen bir işbirliği taahhüdü gerektirecektir. Önümüzdeki 30-40 yıl için sürdürülebilir küresel bağlantıya zemin hazırlamak için önümüzdeki 10 yılımız var.”

Hükümetlerin desteği önemli

Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) Genel Müdürü Luis Felipe de Oliveira ise, endüstrinin Covid-19’dan daha önemli olarak uzun vadeli toparlanmasının bir parçası olarak sürdürülebilirliğe odaklanma ihtiyacından söz ederek, “Havacılık endüstrisinin toparlanması, küresel ekonomik iyileşmeye bağlı. Havacılığın ekonomik ve sosyal faydalar sağlamaya devam etmesini sağlamak için, yeşil bir iyileşme peşinde koşmamız ve uzun vadede müreffeh ve sürdürülebilir bir endüstrinin temelini atmamız çok önemlidir. Havaalanları, birbirine bağlı ve birbirine bağımlı havacılık ekosisteminin merkezinde yer alır. Havacılık endüstrisindeki havalimanları ve ortaklarının, yeşil bir toparlanmayı kolaylaştırmak ve gerçek bir değişim için baskı yapmak için uygun düzenleme ve hükümet politikalarının desteğine ihtiyacı var” diye konuştu.

İddialı sürdürülebilirlik hedeflerinin karşılamasının büyük önem taşımaya devam ettiğine vurgu yapan Sivil Hava Seyrüsefer Hizmetleri Teşkilatı (CANSO) Genel Müdürü Simon Hocquard da, “Ancak bu havacılık sistemindeki herkes rolünü oynarsa gerçekleşecek. Yeni operasyonel prosedürlerin uygulanmasından en son teknolojileri benimsemeye kadar, ATM endüstrisi, yeni elektrikli uçak teknolojileri veya sıfır karbonlu yakıtlar devreye girmeden önce yakın vadede havacılığın verimliliğini artırmada önemli bir role sahip” ifadelerini kullandı.

“Ulaşımdaki çevre vergilerinin zamanı değil”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac ise forumda yaptığı konuşmada şunlara dikkat çekti:

“Covid-19 havacılık endüstrisini mahvetti. Ancak dünyayı güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden birbirine bağlamak için çok çalışıyoruz. Karbon hedeflerimize ulaşmak için kendimizi, ortaklarımızı ve hükümetleri zorlamaya kararlıyız. Ancak bu salgın döneminde, insanları ailelerine yeniden bağlandıkları için cezalandıran veya iş seyahatleri ile ekonomik iyileşmeye katkıda bulunan daha fazla çevre vergisinin zamanı değil. Havacılık için, iklim değişikliğiyle mücadelenin anahtarları, karbon dengeleme, sürdürülebilir yakıtlar ve radikal yeşil teknolojilere yapılan yatırımlar olmaya devam ediyor.”

Covid-19 Ar-Ge yatırımlarını kesintiye uğrattı

Uluslararası Havacılık ve Uzay Sanayii Dernekleri Koordinasyon Konseyi (ICCAIA) Başkanı Eric Fanning de üreticilerin, gelecek nesil uçakları yakıt açısından daha verimli hale getirmek için yılda milyarlarca dolar yatırım yaptıklarını belirtti. Ancak Covid-19 Ar-Ge yatırımlarının kesintiye uğramasına yol açacağını bildirdi. Bu nedenle Fanning, hükümetler ile endüstri liderlerinin, iklim değişikliğini ele alacak yenilikçi teknolojileri finanse etmek ve geliştirmek için işbirliği yapmanın yeni yollarını bulmaları gerektiğini vurguladı.

BİR CEVAP BIRAK