Ana sayfa Genel Güvenli seyahatte en etkili yöntem “maske” takmak

Güvenli seyahatte en etkili yöntem “maske” takmak

Passengers have their temperatures taken at the International O.R. Tambo Airport in Johannesburg, Thursday, Oct. 1, 2020. South Africa has reopened to some international flights, ending a six-month ban on international travel that was part of its restrictions to combat the spread of COVID-19. (AP Photo/Themba Hadebe)
Küresel olarak Covid-19 salgını etkisini sürdürürken, gezginlerin yüzde 69’u önümüzdeki 6 ay içinde uluslararası, yüzde 79’unun ise yurt içinde uçakla seyahat etmeyi planladığı ortaya çıktı. Koronavirüse yakalanmamak için maske takmanın en etkili yöntem olduğu sonucu çıktı.

Havacılık analizleri yapan OAG, flightview seyahat uygulaması üzerinden Küresel Gezgin Duyarlılığı Anketi yaptı. Temmuz ve Ağustos 2020 arasında gerçekleştirilen araştırmada 4 bin 4 kullanıcının Covid-19 salgın sürecine yönelik değerlendirmeleri soruldu. Anket sonucuna göre, uçakla seyahat edenlerin Covid-19’a yakalanmaya ilişkin genel korku düzeyleri ılımlı seyrediyor.

1-10 arası bir ölçekte, katılımcıların yüzde 52’si korku seviyelerini 5 veya altında olarak değerlendirdi. Sadece yüzde 32’si bunun 8 veya daha yüksek olduğunu söyledi.

Yüzde 37’si kritik ise uçacak; yüzde 25 doğrudan uçacak ve bağlantılı uçuşları ve havalimanlarını kullanmaktan kaçınacak; yüzde 10’u ise yoğun olmayan zamanlarda uçacak.

Uçakla seyahat etmeye insanların genel olarak sıcak baktığının artaya çıktığı araştırmaya göre, önümüzdeki 6 ay içinde gezginlerin yüzde 69’u yurt dışına, yüzde 79’u ise yurt içinde uçak yolculuğu planlıyor.

Kuzey Amerikalıların yüzde 81 iç hatlarda uçacak

Bölgesel olarak bakıldığında, 6 ay içinde; Avrupalıların yüzde 63’ü uluslararası, yüzde 73’ü yurt içinde; Kuzey Amerikalıların yüzde 73’ü uluslararası, yüzde 81’i yurt içinde; Asya Paisfik’te ise yüzde 55 uluslararası, yüzde 78 iç hatlarda seyahat eedeceğini bildirdi.

Havayolları, kapasitelerini artırmak için halihazırda çeşitli güvenlik önlemleri ve değişiklikler uyguluyorlar. Haberlerde ilgi gören biri: orta koltuğu boş bırakma sözü. Bununla birlikte, uzun vadeli uygulanabilirlik ve genel etkililik eksikliğine ek olarak, OAG’nin anketi, bunun yolcuların aradığı çözüm olmadığını ortaya koydu. Hem Asya Pasifik hem de Avrupalı gezginler orta koltuğun boş bırakılmasını en etkili 5’inci önlem olarak belirtti. Kuzey Amerikalı gezginler ise ikinci sıraya koydular. Küresel olarak bakıldığında “orta koltuğun boş bırakılması” üçüncü sırada yer alıyor.

Ankete katılan yolcuların yüzde 69’u 6 ay içinde uluslararası yolculuk yapmayı planladığını bildirdi. (Fotoğraf: AP)

Koronavirüse en fazla uçakta yakalanmaktan korkuluyor

Tüketiciler en çok uçaktayken (yüzde 40) koronavirüse yakalanmaktan korkarken, bunu havalimanı terminalleri (yüzde 17) izliyor. Yolcuların yüzde 76’sı maske zorunluluğunun havalimanları ve havayolları tarafından uygulayabilecek en etkili güvenlik önlemi olduğunu kabul ediyor. Daha sonra ise gelişmiş temizlik prosedürleri geliyor.

Seyahat etme hevesi X kuşağına göre Y ve Z daha fazla

Seyahat etme hevesi Y kuşağında (yüzde 84) ve Z kuşağında (yüzde 79) daha belirgin. Her iki nesil de dünya çapındaki benzerlerine kıyasla seyahat ayarlamaları yapmaya daha az yatkın ve yurt içinde seyahat etmeye daha istekli (yüzde 66 ve yüzde 70). Ayrıca seyahat ederken koronavirüse yakalanacaklarından biraz daha az endişe duyuyorlar; yüzde 56’sı korku seviyelerini 5 veya altında ve sadece yüzde 28’i 8 veya üstü olduğunu söylüyor.

Gezginlerin yaklaşık üçte biri seyahat alışkanlıklarını değiştirmemiş, hatta değiştirmeyi de düşünmemekte.

BİR CEVAP BIRAK