Ana sayfa Köşe Yazıları BÜYÜK RESİM

BÜYÜK RESİM

İlk yazımda hikâye anlatmanın ve anlatılan hikayelere inanmanın insana özgü bir durum olduğunu söylemiştim. Hatta bazen hikâye anlatanların anlattıkları hikayelere kendilerinin inandığına da

Yöneticisi olduğum Kıbrıs Kooperatifinde de hikâye anlattı birileri. Uydurdukları hikâyeye kendilerinin inanıp inanmadığını merak eden arkadaşlarım vardı. Ben inanmadıklarını biliyordum ama onlar da görmüş oldu. Biraz samimi olsalar diğer kooperatifteki Başkan Yardımcısı Halis Aydın gibi eski yöneticilerden (bizlerden) özür dileyip çeker giderlerdi. Ama bunlardaki arsızlık had safhada.

Yüzde 95’i geçen sene Kasım’da bitmiş (bakmayın hikâye yazarlarının ne dediğine söylediğim belediyeden belgeli inanmayan gidip kontrol edebilir, hatta gerçekleri yüzlerine vurana “efendim biz tayyareciyiz bu işlerden anlamayız bana da arkadaşlar bu şekilde söylediler” deyip çark ediyorlar Çarkçı’nın yamakları) dairelerin bitmediğini söyleyip insanlara hikâye anlattılar ve daireleri dağıtmadılar. Daireler çürümeye terk edildi. Diğer taraftan 7 ay önce ruhsatı çıkan yere çivi çakmadılar daha. Hadi biz Afşin Yelok’un tabiriyle 20-30 milyonu yedik, dediğin doğruysa inşaatı yapmayacak mısın? Diyelim ki dava açtınız 3-5 yıl dava sürdü, üyeleri 3-5 yıl bekletecek misiniz? 6 aydır dava açmalarını bir tarafa bıraktım bizim açtığımız davaya verdiğiniz cevabı da gördük. Tabi üyeler görmedi hala.

Mahkemeye verdikleri cevabı görmeyenler için kısaca özetleyeyim;

  • Aklanmak için dava açmak hakkımız yokmuş, bu nedenle dava reddedilmeliymiş. (Türkçesi biz iftira attık, ortaya çıkmasın diye davayı reddedin)
  • Dava açma hakları varsa da 2019 yılı sonunda yapılan toplam 97 milyonun üzerindeki harcamalarda mizan hesabına göre 5.000 TL civarında (evet sadece 5.000 Türk Lirası) hesap tutmuyor. O da doğruysa toplamda on binde 1’den daha küçük bir hatadan bahsediyorlar ki böyle bir hata varsa bilirkişi zaten çıkaracaktır.
  • İncelemelerimiz devam ediyor, suç duyurusunda bulunacağız vs (hikâye kısmı)

Ne incelemeymiş de 7 aydır bitmedi. Yoksa mali müşavir ve avukat diye çalıştığınız kişiler sizi (ortak olarak bizi) mi koparıyorlar. Onlar da size mi hikâye anlatıyor. Yoksa hikayenizi süsledikleri için mi onlara bu kadar para ödüyorsunuz. Duyduğuma göre avukat ve mali müşavir vs. ye ödediğiniz paralar çoktan 100.000 TL’yi geçmiş. Sonunda da çıkara çıkara 5.000 TL hata mı buldular? Kooperatifi çok başarılı yönetiyorsunuz tebrik ederim.

Geçtiğimiz haftalarda Kooperatifin yöneticileri ile İnşaat Firmasının yöneticileri avukatlar ve mali müşavirler eşliğinde toplantı yapmışlar. Edindiğim bilgiye göre kooperatif başkanı Afşin Yelok inşaat firması yetkililerinden (benim duyduğum 3.seferdir) hırsız demesinden dolayı yine özür dilemiş. Ama yine de burada bir sarmal varmış ve resmin bütününe bakınca usulsüzlük gözüküyormuş. Kendi kendiyle çelişiyor. İyi niyet gösterisi olarak inşaat firması Yayla caddesindeki işi bitirip para almazsa ve Kıbrıs caddesindeki işten de çekilirse suçlamaları geri çekeceklermiş. İnşaat firması da rest çekmiş ve alacakları için gidip dava açmış. Anlayacağınız inşaat firması hikâyeye kanmamış.

Benim merak ettiğim ortada bir suç (hırsızlık) varsa paranın bir kısmını geri alınca suça göz mü yumulacak ya da nasılsa bir şey bulamadık bu şekilde bir olta atalım belki tutar mı dediler.

Toplantıda bahsettikleri sarmal ve büyük resim ifadeleri çok hoşuma gitti. Çünkü kendilerini anlatmışlar farkında olmadan. Büyük resmi size anlatayım:

Kooperatif Başkanı olan Afşin Yelok aynı zamanda Havaiş Sendikası Yönetim Kurulu üyesi. Sendikada yolsuzluk olduğunu noter yoluyla sendikaya ve tüm yöneticilere gönderip sonrasında sendikadan istifa eden Havaiş Sendikasının eski Başkan Yardımcısı ve Havaiş Kooperatifinin eski Başkanı olan Serdar Uygur’dan intikam almak için önce belediyeden çıkan 18 uygulamasını iptal ettirip kooperatife 1 yıl kaybettirdiler. Konunun bakanlık tarafından çözülmesi üzerine bu sefer tüm sendika seferber oldu ve sendika yöneticisi Afşin Yelok başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın talimatıyla kooperatif yönetimine aday oldu. Sendika temsilcileri ve yöneticileri vasıtasıyla tüm üyelerle irtibat kurup kooperatifte yolsuzluk var hikayesi işlendi ve başarılı da oldu. Çok şükür çiğ lokma yemediğim için karnım da ağrımıyor. Herhalde 7 aydır Batman’dan alınan lokumlar ya da ne yağı oldu belli olmayan ama dünyaca ünlü zeytinyağı diye dağıtılan yağların faturaları gibi faturalar bekliyorlardı kooperatif faturalarının arasında. Bula bula şantiyede yemek yiyen işçilerin yedikleri yemeklerin faturalarını buldular ve herkese yolsuzluk olarak Metro Market faturalarını anlatıyorlar.

Sendikadaki ya da kooperatifteki yöneticilere sorarsanız bu işin içinde birlikte değiller. Diğer kooperatifte de birlikte değillerdi. Ta ki Başkan Yardımcısı Halis Aydın işi sendikanın koordine ettiğini itiraf edene kadar. Başkanının talimatını uygulayan Afşin Yelok önce kendi yönetiminde olduğu sendikanın hesaplarını incelesin. Kendinden önce amatör sendika yöneticileri aylık 250 TL alırken kendilerinin niye aylık 5.000 TL aldığını açıklasın. %2000’lik bir artışla 4 yılda 12.000 TL’den 240.000 TL’ye ücretini çıkarttığını inkâr etmez herhalde. Banka kayıtları ortada. Ya da eskiden profesyonel yöneticilere bile araba verilmezsek kendilerinin amatör yönetici olarak sendikadan makam aracı aldıklarını. Kendisini delege seçtirmek ve sendika yöneticisi yaptırmak için dönen dolapları biliyoruz, merak etmeyin.

Büyük resim tahmininizden çok daha büyük. Bırakın anlamayı görmek bile vakit alıyor. Ama siz hikayelere kanmayın. Sorgulayın. Söylenen her şeyin ispatı var. Batman’daki 

lokumun satın alındığı firmanın sahibi de belli, Metro Gross Marketin sahipleri de. 180.000 TL’den başlayan fiyatlarla daire dağıtımımızı engelleyip insanları mağdur edenlerin (eğer üyeler uyanmazlarsa birkaç yıl daha sürecek bu durum) hikayelerine inanmayın, hakkınızı arayın.

Diğer kooperatifteki Başkan Yardımcısı Halis Aydın’ın yazdıklarını tekrar okuyun ve kimsenin sarmalında boğulmayın.

http://www.airwayshaber.com/2020/09/hava-is-kooperatifi-baskan-yardimcisi-halis-aydinin-aciklamalarini-yorumsuz-yayinliyoruz/

Kim çaldıysa/çalmaya devam ediyorsa Allah’ından bulsun…

BİR CEVAP BIRAK