Ana sayfa Genel Airbus, NASA’ya iki H135 helikopteri teslim etti.

Airbus, NASA’ya iki H135 helikopteri teslim etti.

Airbus, ABD’deki üretim ve tamamlama tesisinden Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) iki yeni H135 helikopteri teslim etti. Üçüncü helikopter ise 2021 yılı başlarında NASA filosuna katılacak.

NASA’nın sipariş verdiği 3 adet Airbus H135 helikopterinden ikisi teslim edildi. Airbus’ın ABD’nin Missisippi Eyaletin’deki tesisilerinden teslim edilen helikopterler NASA’nın uzay çalışmalarına destek amaçlı kullanılacak.

Önümüzdeki yılın başlarında teslim edilmesi planlanan üçüncü H135’le birlikte helikopterler, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde konuşlandırılacak ve roket fırlatmalarında hava güvenliği, acil tıbbi hizmetler, araştırma ve nitelikli yolcu taşımacılığı dahil olmak üzere çeşitli görevler için kullanılacak.

Airbus helikopterlerinin filolarından görmekten memnun olduklarını dile getiren NASA Kennedy Uzay Merkezi Uçuş Operasyonları Şefi David Ramsey, “NASA, eskiyen helikopter filosunu yenilemeye çalışırken, performansı, yetenekleri ve ihtiyaçlarımızı karşılama becerisi nedeniyle H135 seçildi. Önümüzdeki yıllarda, bu helikopterler sadece Kennedy Uzay Merkezi’nde güvenlik ve rutin görevleri desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda astronotlarımızı ve mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ), Ay’a ve ötesine önemli görevler başlatırken destekleyecek” dedi.

Ekim ayında, H135’lerden biri, SpaceX’in UUİ’ye 6 aylık keşif gezisine çıkacak Crew Dragon üyelerinin 39A’daki tarihi fırlatma rampasına kadar götürecek. Helikopterler ayrıca, 2024 yılına kadar insanlı Ay seyahati programı olan Artemis projesinin hazırlık ve yürütme çalışmalarını da destekleyecek.

Airbus Helicopters Kuzey Amerika Başkanı Romain Trapp, “NASA ile çalışmak, çocukluğumuzdan beri çoğumuzun -ben de dahil olmak üzere- hayalini kurduğumuz bir şey ve yeni H135’leri tam olarak desteklemeye hazırız. NASA’nın bilim ve havacılık teknolojisindeki kritik ilerlemeleri gerçekleştirmesine yardımcı olacak bir helikopter üretmek gerçekten bir onur ve ayrıcalıktır” diye konuştu.

Helikopterleri Airbus işletecek

NASA’nın H135 helikopter filosu Airbus tarafından işletilecek. Avrupalı havacılık şirketi ayrıca iki hafta önce NASA ile 15 milyon dolarlık HCare Infinite destek çözüm anlaşması imzalamıştı. Başlangıçta iki yılı kapsayan ve 10 yıla kadar uzatma seçeneği sunan kapsamlı sözleşme, tüm destek yelpazesini kapsıyor.

Airbus, NASA’nın tüm planlı ve plansız bakımlarının yanı sıra yedek parçaları da yöneterek operasyonel kullanılabilirliği sağlayacak. Ayrıca Airbus, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde iki pilot, iki mekanik ve bir program yöneticisi görevlendirerek helikopter uçuş operasyonlarından sorumlu olacak.

BİR CEVAP BIRAK