Ana sayfa Genel Selçuklu Belediyesinden sivil havacılığa büyük destek

Selçuklu Belediyesinden sivil havacılığa büyük destek

Selçuklu Belediyesinden sivil havacılığa büyük destek

Selçuklu Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ile yaptığı işbirliği ile Konya’ya hem öğrencilerin eğitim alabileceği hem de sivil havacılık faaliyetlerinin yapılabileceği hava parkının pistini yaptı.

Selçuklu Belediyesi eğitim ve sosyal faaliyetlere katkısını sürdürüyor. Selçuklu Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi işbirliği ile Selçuklu’ya sivil havacılık faaliyetlerinde kullanılacak hava parkının pistini yaptı. Sivil havacılık faaliyetlerinin yanı sıra KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Eğitimi bölümünün uygulamalı eğitimlerinin yapılacağı hava parkında 30 metre genişliğinde ve bin 500 metre uzunluğunda uçuş pisti yapıldı. Bu pistin yanında 15 metre genişliğinde ve bin 500 metre uzunluğunda taksi yolu Selçuklu Belediyesi tarafından yapılırken, 40 metre genişliğinde ve bin metre uzunluğunda çim pisti ve hangarlar KTO Karatay Üniversitesi tarafından yapılacak. Alana ayrıca 8 bin metre kare apron ve 4 bin 250 metre kare otopark alanı yine Selçuklu Belediyesi tarafından kazandırılacak.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk ile birlikte alanda incelemelerde bulundu. Başkan Pekyatırmacı, Belediyenin alanda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. Asfaltlama çalışmalarını inceleyen Pekyatırmacı, daha sonra KTO Karatay Üniversitesi’nde Pilotaj eğitimi bölümünde eğitim veren öğretim görevlilerinden alanda yapılacak çalışmalar hakkında brifing aldı.

Başkan Pekyatırmacı; “Sivil Havacılığa büyük katkı sunacağız”

Belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra kurumlarla da ortak çalışmalar yürüttüklerini belirten Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “Üniversitelerimizle ciddi çalışmalar yürütüyoruz. KTO Karatay Üniversetimizle de çok ciddi bir çalışmaya imza atmış bulunuyoruz. Üniversitemizle aramızda yaptığımız protokol kapsamında sadece Konya’mıza değil bölgemize ve ülkemize çok önemli bir hava parkını kazandırmış oluyoruz. Bu proje çok önemli bir proje çünkü ülkemizde havacılık alanında çok önemli bir eksiği kapatmış olacak. Burada hem eğitim faaliyetleri yapılacak hem de sivil havacılık alanında faaliyetler gerçekleştirilecek. Biz de Selçuklu Belediyesi olarak pistin 30 metre genişliğinde ve bin 500 metre uzunluğundaki asfaltlama işini üstlenerek bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olduk. İnşallah Belediyemiz bünyesinde kuracağımız havacılık kulübü ile de burada üniversitemizle birlikte çok ciddi faaliyetlere imza atacağız ve sivil havacılığın gelişmesinde çok büyük katkımızın bulunacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Öztürk; “Burada tüm havacılık faaliyetleri yapılacak”

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk: “ İçersinde bulunduğumuz bu hava parkı Türkiye’de bir ilk. Ben öncelikle sayın bakanımız Murat Kurum Bey’e, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tabi ki Selçuklu Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’ya çok teşekkür ediyorum bu süreçte çok büyük destekleri oldu. Yerin tespit edilmesinden bugüne kadar gerçekten desteklerini hissettik. Bu süreç üç yıl önce başladı artık sona yaklaşıyoruz. Selçuklu Belediyemizin büyük desteğiyle pistlerimiz yapılmaya başlandı. Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Odası Üniversitesi ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile yapılan hava parkımızda öncelikle eğitim amaçlı olmak üzere tüm havacılık faaliyetlerinin yapılabileceği 30 metre genişliğinde 1500 metre uzunluğunda asfalt pist, 15 metre genişlikte 1500 metre uzunluğunda taksi yolu, 40 metre genişlikte 1000 metre uzunluğunda çim pist bulunmakta.” şeklinde konuştu.

Selçuklu Belediyesi’nin 21 bin ton asfalt serimi gerçekleştireceği alanda çalışmalar 10 gün içerisinde tamamlanacak.

BİR CEVAP BIRAK