Ana sayfa Köşe Yazıları KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ KAZIĞI UNUTMAZMIŞ

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ KAZIĞI UNUTMAZMIŞ

“Sular yükseldikçe balıklar karıncaları yer, sular çekildikçe de karıncalar balıkları yer. Kimse bugünkü üstünlüğüne gücüne güvenmemeli… Çünkü kiminkimi yiyeceğine suyun akışı karar verir.” Afrika Atasözü

İlk yazımda yad ettiğimiz bu atasözü bir kez daha tecelli etti ve iş tazminatı pilotlarda %50, kabin memurlarında %35 ve diğer personelde %30 düşürüldü. Bunun sebeplerine tekrar değinmeyeceğim. Çünkü önceki yazımda değinmiştim ve kısaca piyasa koşullarının şartları belirleyeceğini söylemiştim, nitekim öyle de oldu.

Peki madem bu olacaktı o zaman 3-4 aydır Havaiş ile THY yönetimi arasında devam eden görüşmeler ne içindi ve niye bu kadar uzadı? Sürecin uzaması kime yaradı, kim kazandı kim kaybetti?

Bu sürecin uzaması en çok THY’ye yaradı şüphesiz. En büyük üç gider kaleminden ikisi (yakıt ve handling) uçuşlara bağlıyken ve bu süreçte uçuşlar azaldığı/durduğu için o maliyetlere katlanmazken en büyük sabit gider olan üçüncü kalem personel maliyetleriydi ve bunun maliyetini de uzun bir süre devletin üzerine bıraktı. Kısa Çalışma Ödeneğinde (KÇÖ) para devletin kasasından çıktı ve THY personel maliyetlerini yüzde 80’den fazla düşürdü. Bu sürecin THY’ye katkısı ise yüz milyonlarca dolar oldu. THY’nin bu zor günleri atlatması aşamasında ilaç gibi geldiğine eminim. Devlet bunu çalışanlara nasıl yansıtacak o ise şimdilik belirsiz. İleride emeklilik, prim gün hesaplama vs de çalışanlara olumsuz etkisi olmaz umarım.

Sürecin uzamasının personele katkısı olmadığı ise kesin. Yandaş medyanın methiyelerini bir kenara bırakırsak personel ücretleri hem ciddi oranda düştü hem de belirsizliğin yarattığı huzursuzluk bütün planları bozdu. Yine çok sayıda çalışan birikimlerini harcadı ve elinde ne varsa nakde çevirmeye çalıştı.

Sendikaya da pek katkısı olduğu söylenemez. Süreci Cumhurbaşkanıyla görüşmek için uzatmak sendika başkanına cazip gelmiş olabilir ama önümüzdeki sene yapılacak sendika seçiminde kararı THY’den seçilecek delegeler verecek. Bir önceki seçimde tüzüğün boşluklarından istifade ederek delegelerin çoğu THY dışından belirlenmişti ama bu sefer öyle yağma yok. THY çalışanları sadece Cumhurbaşkanına kendisini gösterme arzusundan dolayı aylardır yaşadığı huzursuzluğu unutmaz. Hem ayda 500 tl lere varan aidat vereceksiniz hem de sizin için masaya oturan sendika maaşınızı yüzde 50 düşürtecek. İş güvencesi almadan, yabancı pilotlar gönderilmeden… Madem böyle olacaktı o zaman 3 ay önce bu teklifi imzalayıp da üyelerin bu kadar gerilmesine müsaade etmeseydiniz. Ama insanların hafızası var.

Tabiri caizse “Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmazmış”

3 yıl önceki sendika seçimlerinde genel kurulu oluşturan yani yönetimi seçen delegelerin % 40 a yakını THY çalışanıydı. Yani %60 ı THY çalışanı değildi. Oysa sendikaya aidat ödeyen üyelerin % 99 undan fazlası THY çalışanı, tüm üyelerin yine yüzde 90 ından fazlası THY çalışanıydı. Ancak bu seçimde durum farklı olacak. Parayı veren düdüğü çalacak.

Sendika bu sefer nasılsa İlker Aycı gider gitmezse de biz Ankara’dan kafasına vurdurup bizi desteklemeleri talimatı verdiririz düşüncesinde galiba. Yoksa burada THY yönetiminin isteğine imza atmayıp Ankara’da bir resim karşılığında imza atın denince imza atmazdı. Üyelerin çıkarı mı? O da ne?

BİR CEVAP BIRAK