Ana sayfa Köşe Yazıları Hava İş Kooperatifi Başkan Yardımcısı Halis Aydın’ın Açıklamalarını Yorumsuz Yayınlıyoruz

Hava İş Kooperatifi Başkan Yardımcısı Halis Aydın’ın Açıklamalarını Yorumsuz Yayınlıyoruz

MERHABA DEĞERLİ ARKADAŞLAR,

Malumunuz 2015 Şubat’ta birçoğunuz gibi bende büyük umutlarla güzel bir ev sahibi olmak için Hava-İş sendikasının öncülük ettiği Hava-İş Yapı Kooperatifine üye oldum. Üyelerin çok büyük bir kısmı Türk Hava Yolların’da çalıştığı için bana güven vermişti.        Arnavutköy’de üyelere de sorularak arsa vasfında arazi alındı. Arsa o günün şartlarında normal piyasa değeri ile satın alınmıştı, pahalı alınmamıştı. Ben arsanın o dönemde uygun alındığını şuan rapor hazırlayan danışmanlara da söyledim. Bununla beraber önceki yönetimi eleştirdiğim birkaç nokta vardı ve hala aynı fikirdeyim.

  1. İletişim noktasında eksiklik bu da şeffaflık ile ilgili şüpheler uyanmasına sebep oldu.
  2. Alınan arsa konumu çok iyi olmasına rağmen 18 uygulamasından geçmemiş olması.
  3. 18 uygulamasından geçmemesine rağmen ‘ inşaat başlasın mı? başlamasın mı?’ diye anket yapılması.
  4. Denetleme kurulun’dan Ali Kemal beyin ayrılmasına rağmen bunu üyelere bildirilmemesi.
  5. Son Genel Kurul öncesi (5.Genel Kurul) daire maliyeti yüksek olmasına rağmen 150-180 bin denilmesi ve son Genel Kurul öncesi fiyatın 300’lere çıkması. Bunu bilmesine rağmen söylememesi.Belki tepkiden çekildiler.
  6. 2.kooperatifte beklenmeyen yüksek rakam (zaman gösterdi ki fiyatlar normal)

Seçime girdik, üyeler de belirli şeylerden rahatsız olmuş, bunun yanında hedeflenen süre de uzayınca üyeler yeni yönetimi seçmişti. Ruhsat alınmasaydı böyle seçim ortamı oluşur muydu, bilemiyorum. Eski Yönetim döneminde bütün işlemler hal olmuştu. 18 uygulaması tamamlandı,ilgili yerlerden arsa transferi yapıldı, ruhsat alındı, her şey hazır hale geldi. İstanbul’un en güçlü hafriyat firmalarından bir firma ile hafriyat büyük bir hızla devam ederken ( İdeal Yapı’nın şuan ki hafriyat çalışmasından çok rahat anlaşılabiliyor) biz seçimle başa geldik. Bunu yaşadığımız bu süreçle çok daha iyi anlıyorum. Yani bütün zor süreçleri Eski Yönetim gerçekleştirdi, yeni yönetim meyvesini yedi diyebiliriz. Dolasıyla Münüre hanımın sürekli dile getirdiği ‘6 sene de yapamadığınızı 18 ayda yaparız’ sözü anlamsızdır. 6 sene değil 5 sene. İnşaat süresi de 18 ay değildir. Mart ayından itibaren olursa min 2.5 – 3 sene olacaktır. O da işler yolunda giderse 2.5 sene içinde yapılması yeni yönetimin başarısı değildir. Sadece normal bir iş yapmıştır. Bu aslında eski yönetimin her şeyi hazır hale getirmesi ile ilgilidir. Bu nokta da asıl işi yapan eski yönetimdir. Eski yönetimi organizasyon şemasını yayınlayarak eleştirmiştik. Aynısını yeni yönetimde de var. Münüre hanımın vasıtası ile gelen ( internetten araştırınca bulmuş? Öyle olmadığı danışmanlarla konuşunca anladım) Mali müşavir, Yeminli mali müşavir, Avukat ve Kooperatif danışmanı hem 1. Kooperatife hemde 2. kooperatife hizmet veriyor. Bülent bey’in arkadaşı inşaat şantiye şefi. Burada profesyonel olarak çalışan danışmanlara bir şey demiyorum. Bilgi ve tecrübeleri çok iyi de olabilir. O ayrı bir şeydir. Bu organizasyon anormal bir iş ise neden biz yaptık. Normal ise neden eleştirdik.

Değerli arkadaşlar, 

İhale öncesi ve sonrası yönetim olarak tartışmalarımız olmuştur. Firmalardan özellikle A gurubu olması ve 15 yıl tecrübe şartının yanında GARANTÖRLÜK istenmesi ( sonradan anlaşıldı ki GARANTÖRLÜK sadece firmaları elemek için kullanıldı ) bir çok firmanın çekilmesine neden oldu. Aslında bir çok firmanın kafası karıştı bu aşama da sadece İdeal Yapı doğru anlamıştı ve ilk belge tesliminde sadece İdeal Yapı getirebilmişti 15 firma arasında. İhaleye kessin katılabilecek   4-5 firma karalanmaya başlanmıştı bile. Sadece İdeal Yapı çok sağlam (?) Zaten öyle oldu.  Oysa biz seçilmeden bir araya geldiğimiz de en çok eleştirdiğimiz bir nokta Eski Yönetim’in yaptığı ihalede az firmaların, 7 firma katılması idi. Biz de ise 3 firma katıldı. Kendimizle çeliştik. Bunu çok yoğun bir şekilde dile getirdik yönetimdeki bir iki arkadaşla. Ama sonuç değişmedi. İhalenin kendisi adaletli yapılmıştı ve en düşük fiyatı veren Atlas İnşaat karını düşürerek ihaleyi almıştı.      Bütün bu olan bitenden sonra İdeal Yapı ile sözleşme imzalandı. İhale öncesi firmalardan istenen şartlar değişti. Firmaların elenmesine yol açan GARANTÖRLÜK hiç bir işe yaramadı, 0,64 kredi sadece sözde kaldı. Ayrıca avans verilmeyeceği ve kooperatif ihaleyi istediği firmaya verir bilgisi zeyilname ile firmalara bildirilmişti. Bu zeyilname ile firmalar ihalenin formaliteden yapıldığını düşündüler.  İdeal Yapı ile sözleşme imzalandı. Sözleşmede verilen avansı da görmemem için de Ziraat Katılımdaki, sadece hesap görüntüleme, yetkimi talimatla iptal etmiş Münüre hanım ve Bülent bey. Orada firmaya verilecek ön ödemeleri görmemem için, aktif olarak işlem yapabildiğim ve bir çok ödemeyi yaptığım Kuveyt Türk bankasındaki yetkim duruyordu.  Bütün bunlarla beraber ihale sonrası Münüre hanım bir kaç gün ara ile üst üste 3 toplantı düzenledi. Şehir dışında ve raporlu olduğumdan toplantıya katılamadım. Mail ile ben ve Cemalettin bey’in YK’dan düştüğünü bildirmiştir. Tüm bunlardan sonra Eski Yönetimin hataları olmakla beraber kendilerine ciddi haksız eleştiriler yapılmış, işin içine girince olayın öyle olmadığı anlaşılmıştır. Üyelerin 1 lirası bile tabii ki önemli ama ofis kirası öyle bir abartıldı ki sanki milyonlar gidiyor. 18 uygulaması sonucu oluşan gecikmeler ve iletişim eksikliği ile beraber Eski Yönetim inşaatı başlatacak seviyeye getirmiştir. Ayrıca Eski Yönetim döneminde hiç bir üye zararlı veya düşük fiyata hissesini satmadı. Süreci o noktada iyi yönetti. Şimdi ise 200 bin ( nereden geldiğini ben de bilmiyorum. Her şeye itiraz eden biri olmamak için bir şey diyemedim ) lütuf imiş gibi firmaya verilip piyasa belirlendi. Bu vesile ile kendi adıma doğru eleştirilerim baki kalmakla beraber Eski Yönetim’den ÖZÜR diliyorum böyle işe girdiğim için, inşaatı kendileri son aşamaya yani, başlayacak seviyeye getirmişti.

Dün itibari ile, 6 ay öncesine göre, zarar ederek hissemi 200.000 tl ye devrettim. Bu da birilerine alet olmanın cezası oldu galiba böylelikle Yönetim Kurulundan ve Başkan yardımcılığından düşmüş oluyorum. Doğrusu Münüre hanım hukuksuz olarak YK’dan düştüğümü mail ile bildirmişti. Bu kadarını gördükten sonra daha fazla huzurumu bozamazdım. Umarım, her ne olursa olsun, tüm üyelerin kazançlı çıkacağı bir eser ortaya çıkar. Acil ihtiyacı olmayanlar ve çok sıkılmayanlar için ileride belki iyi bir yatırım olabilir. Tabi ki inşaat zamanın da ve söylenilen fiyata biterse.

Herkese iyi akşamlar ve bol kazançlar dilerim.

Halis Aydın       

Hava iş Yapı Kooperatifi 2.Yönetim Eski Başkan Yardımcısı

 

BİR CEVAP BIRAK