Ana sayfa Genel Çin’in yeni havadan erken ihbar uçağı görüntülendi.

Çin’in yeni havadan erken ihbar uçağı görüntülendi.

 

Çin’in uçak gemisi konuşlu yeni havadan erken ihbar uçağı görüntülendi.

Çin, denizlerdeki gücünü kuvvetlendirmeye devam ediyor. Şimdilik Çin donanmasının envanterinde havadan erken ihbar uçağı bulunmuyor fakat bu durum Xian KJ-600 (AEW) uçağının envantere girmesiyle değişecek. Uçak, ABD Donanmasının E-2C Hawkeye uçağına oldukça benziyor.

Daha önce de birçok ürünün prototipinin görüntülendiği gibi KJ-600’ün prototipi de, Xian Uçak Sanayi Şirketi’nin Çin’deki uçuş pistinde görüntülendi. Uçağın tanımlanması uydu görüntülerinden yola çıkarak gerçekleştirildi. Daha önce Ağustos 2018’de KJ-600’ün bir maketi, Wuhan’ın iç bölgelerinden birinde tam ölçekli bir uçak gemisi maketinin üzerinde görüldü. Bu tesis, Çin Donanması tarafından güverte düzeninin testi için kullanılıyor.

Xian Uçak Sanayi Şirketi, daha önceleri Xian Y-7 nakliye uçağı baz alınarak tasarlanan JZY-01 havadan erken ihbar uçağının testlerini gerçekleştirmişti. Çift pervaneli Y-7, ünlü Antonov An-24 uçağından esinlenerek tasarlandı. KJ-600, JZY-01’e nazaran daha rafine ve kompakt yapısıyla ön plana çıkıyor.

Yapı olarak ABD’nin E-2 Hawkeye uçak ailesine oldukça benzer. Her ikisi de taşıma kapasitesi için katlanabilen yüksek monteli uzun düz kanatlara sahip çift pervaneli uçaklar olarak karşımıza çıkıyor. Uçaklar, 4 ila 6 kişilik mürettebat için nispeten küçük bir gövdesi var. Radar, gövdenin üzerinde büyük bir döner kubbe içinde taşınıyor.

Hawkeye, 60 yıllık mazisi ve görev aldığı ABD ve Fransa Donanmaları ile kendini kanıtlamış bir tasarım. Hawkeye’nin KJ-600 için ilham kaynağı olduğuna dair çok az şüphe olsa da görev tanımına uygunluk olarak sınırlı bir tasarım seçeneği mevcut olabilir ki aynı şey bir zamanlar SSCB’nin uçak gemilerinde görev almak üzere tasarlanmış olan Rus Yakovlev Yak-44 için de söylenebilir. KJ-600’ün radarı nasıl işliyor henüz net değil fakat bir alternatif olarak üç veya daha fazla yönü tarayan sabit dizine sahip olabilir. Çin, hem döner hem sabit radar tasarımlarını uçak projelerinde uyguladı. Kesin radar formatı daha net görüntüler ile ortaya çıkacaktır.

KJ-600’ün Çin’in katapult sistemi bulunmayan ilk iki uçak gemisinde görev alabileceğine yönelik soru işaretleri mevcut.

KJ-600, Çin Donanması için büyük bir gelişme ve sıçrama tahtası olarak yorumlanıyor. Yeni uçak gemileri ile KJ-600, Çin Donanmasının denizlerdeki gücünün bir parçası olarak ön plana çıkmakta.

BİR CEVAP BIRAK