Ana sayfa Güncel Türkiye uçak gemisi yapacak mı?

Türkiye uçak gemisi yapacak mı?

Doğu Akdeniz’de özellikle kıta sahanlığı ile yaşanan gerilimler sonrası, Türkiye bölgede caydırıcı güç olmak istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda Türkiye’nin uçak gemisi yapmak istediğini açıkladı. Şimdi hem Türkiye’nin uçak gemisi çalışmalarına hem de dünyada kullanılan uçak gemilerine göz atalım.

“Artık şöyle bir veya iki veya daha fazla uçak gemisi de inşa edelim. Herhalde yaparız değil mi? Çünkü denizlerde bu caydırıcılığa ihtiyacımız var. Sadece Anadolu yetmez.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle de Doğu Akdeniz’de denizle ilgili yaşanan krizlerin gündemde olduğu bugünlerde, Türkiye’nin uçak gemisi yapma istediğini böyle duyurdu.

TÜRKİYE HALİHAZIRDA TCG ANADOLU GEMİSİNİ İNŞA EDİYOR

Türkiye halihazırda amfibi hücum gemisi sınıfına giren TCG Anadolu’yu üretiyor. Geminin yapım süreci devam ediyor. Yapımı tamamlandığında Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olacak geminin yapımı için 2014 yılında çalışmalara başlandı. Türk donanmasının ihtiyaçları doğrultusunda yapılan TCG Anadolu tam donanımlı 8 helikopter bulundurabilecek. 1 tabur tam teşekküllü asker, istenilen bölgeye sevkini sağlayabilecek. Kıtalar arası görevlere çıkabilecek elverişliliğe sahip olan geminin, aktif olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de görevini sürdürmesi düşünülüyor.

TGC ANADOLU AMİRAL GEMİSİ OLACAK

TCG Anadolu, 12 derecelik eğimi ile üzerinden savaş uçaklarının kalkışını kolaylaştıracak ve bu sayede helikopterler dışında uçakların kullanımında kolaylık sağlayacak. 2021 yılında denize indirilip deniz kuvvetleri komutanlığında göreve başlaması planlanıyor.

DÜNYADA 13 ORDU TOPLAM 41 UÇAK GEMİSİ KULLANIYOR

Peki hangi ülkeler, ne kadar uçak gemisine sahip? Dünyada 13 ordu tarafından aktif olarak kullanılan toplum 41 uçak gemisi bulunuyor. Bu alanda başı Amerika Birleşik Devletleri çekiyor.

ABD ORDUSU 11 BÜYÜK 9 ORTA DÜZEY UÇAK GEMİSİNE SAHİP

ABD, 11 adet doğrudan uçak gemisi ve 9 adet helikopterlerin iniş ve kalkışı için de kullanılan toplam 20 uçak gemisine sahip. ABD’nin en büyük uçak gemisi USS Nimitz ise hem boyutu hem de kapasitesiyle dünyanın en büyüğü. Nükller kapasiye sahip USS Nimitz uçak gemisi, toplamda 97 bin ton ağırlığa sahip. Gemi aynı zamanda 60 savaş uçağı taşıyabiliyor ve uzunluğu 332 metre.

ÇİN, İNGİLTERE, FRANSA 2 UÇAK GEMİSİNE SAHİP

ABD’nin 20 büyük ve orta büyüklükteki uçak gemisine karşılık, diğer ülkelerin bu sayılara yaklaşamadığı görülüyor. Bu alanda ABD’yi 2 uçak gemisi ile Çin, Fransa, İngiltere, 1 uçak gemisi ile de Rusya takip ediyor. İngiliz donanması iki adet 65 bin tonluk uçak gemisine sahipken Çin de İki adet stobar cinse uçak gemisini envanterine ekledi.

Bunların dışında birçok ülke daha çok helikopterlerin iniş-kalkışı için kullanılan orta büyüklükteki uçak gemilerini kullanıyor. Bu ülkeler Avustralya, Brezilya, Mısır, Fransa, Japonya, Güney Kore, ve Tayland.

UÇAK GEMİLERİ NEDEN KULLANILIR?

Peki, uçak gemileri neden kullanılır? Bir uçak gemisi savaş ve sıcak çatışmada kullanılamayacak kadar büyük bir deniz aracı. Bu dev gemiler, daha çok sonu gelmeyen bölgesel anlaşmazlıklarda kullanılan ordular için birer sembol ve prestij anlamını taşıyor daha çok. Bir uçak gemisi askeri anlamda bir çatışma bölgesindeki askeri durumu rahatlıkla değiştirebilecek güçte. Bunun örneklerini yakın tarihte en net olarak birinci ve ikinci körfez savaşında ve son dönemde de Suriye’de bazı hava operasyonlarının uçak gemilerinden kalkan savaş uçakları tarafından gerçekleştirildi.

BİR CEVAP BIRAK