Ana sayfa Dünyada Havacılık Havayolundan ‘Hasta Bakım Görevlileri’ne eğitim

Havayolundan ‘Hasta Bakım Görevlileri’ne eğitim

Singapur Hava Yolları (SIA) ve Khoo Teck Puat Hastanesi (KTPH), Singapur merkezli sağlık kurumları için bir dizi özel eğitim hizmetleri üzerinde birlikte çalışma konusunda anlaşma imzaladı.

Eylül ayından itibaren SIA, nisan ayında ortaklaşa başlatılan “Bakım Elçileri” programından esinlenerek KTPH’nin yeni Hasta Bakım Görevlileri (PCO) için müşteri hizmetleri eğitimine başlayacak.

PCO, hastalara kaliteli bakım hizmeti, bakım verme ve uçtan uca bakım koordinasyonu sağlamak için doktorlar, hemşireler ve yardımcı sağlık personeli ile yakın çalışan yeni bir hizmet alanı.

3 günlük kurslar düzenlenecek

SIA, programı KTPH ile işbirliği içinde oluşturacak ve sağlık hizmeti kurumunun ihtiyaçlarına göre uyarlanacak. Havayolunun kabin ekibi eğitmenleri, PCO’lar için 20 günlük genel eğitim müfredatının bir parçası olacak üç günlük bir kurs düzenleyecek. Üç gün boyunca, etkili kişiler arası iletişim ve müşteri idaresi konusunda eğitim alacaklar ve empati, sıcaklık ve kişi merkezli bakım gibi değerlerin nasıl örnekleneceğini öğrenecekler.

60 Bakım Elçisi görev alıyor

Bu programla, SIA’nın eğitim ve geliştirme hizmetleri kuruluş amacı dışına ilk kez çıkıyor. Bugünkü anlaşma, Nisan 2020’de havayolunun ilk Bakım Elçileri’nin hastanedeki bakım ekiplerine destek vermesiyle başlayan SIA ve KTPH arasındaki işbirliği ruhunu pekiştiriyor. Bugüne kadar, SIA Grubundan 60 Bakım Elçisi KTPH’de görevlendirildi.

Khoo Teck Puat Hastanesi Operasyon Direktörü Sayın Yen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Sevdiklerimiz için yeterince iyi bakım sağlamamıza yardımcı olarak hemşirelerimizle çalışmak için  fazladan çaba harcayan SIA’nın Bakım Elçileri ile verimli bir yolculuk yaptık. Sağlık hizmetlerini deneyimledikten sonra, birçok Bakım Elçisi bize sağlık hizmetlerinde hastalara hizmet etmenin sevincini ifade etti. Hizmete olan istekleri ve bağlılıkları bize yeni bir rol -Hasta Bakım Görevlisi- yaratmamız için ilham verdi. Bu rol, hemşirelerin klinik çalışmalarını destekleyecek ve hastanelerimizin hastalar için uçtan uca daha iyi bir bakım sağlamasına olanak sağlayacaktır. Bu kriz bize gösterdi ki sağlık hizmetlerinde hizmet etmek isteyenler var ve doğru fırsatı bekliyorlar. Hizmet eğitimimizi ve mürettebat kaynak yönetimimizi bir sonraki seviyeye taşırken, bugünün Mutabakat Muhtırasının imzalanmasıyla işbirliğimizin başarısını geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Singapur Hava Yolları İnsan Kaynakları Kıdemli Başkan Yardımcısı Sayın Vanessa Ng ise, “SIA, Bakım Elçisi programımızın ilk ortağı olan Yishun Health ile mükemmel bir ilişkiye sahip. Bu anlaşma aynı zamanda son birkaç aydır Khoo Teck Puat Hastanesi’nde başlayarak çeşitli elçi rollerinde çalışan personelimizin örnek çalışmalarının da tanınmasıdır. SIA’nın kapsamlı eğitim kursları, birinci sınıf uçak içi hizmetimizin ve ünlü müşteri deneyimimizin temel sağlayıcısıdır. Salgın nedeniyle hepimiz maskelerin arkasında olabiliriz, ancak imzalı kişisel dokunuşumuz ve sezgisel bakımımız, hizmet endüstrisindeki temel farklılaştırıcı olmaya devam ediyor. SIA, bu alandaki deneyimimiz ve uzmanlığımızla şirketleri ve kuruluşları destekleyebilir ve kurslarımızı müşterilerin özel ve sektör gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarlayabilir” dedi.

SIA ve KTPH, hizmet sektörünün ötesindeki diğer potansiyel işbirliği alanlarını da araştırıyor. Bu, SIA’nın mürettebat kaynak yönetimi uygulamalarının – uçuş güvenliğini artırmak ve insan hatasını azaltmak için kullanılan çok çeşitli beceriler – KTPH’nin operasyonlarına olası uygulamasını içeriyor.

Bin 400’ün üzerinde SIA personeli salgında gönüllü oldu

Bin 400’den fazla SIA Grubu personeli, Singapur’da Covid-19 ile mücadelede ön cephede yer almak için gönüllü oldu. Sağlık, ulaşım ve sosyal hizmet sektörlerinde bakım, ulaşım, güvenli mesafe ve temas izleme elçileri gibi önemli roller ile ülkenin çabalarını destekledi.

Görevleri arasında hastane koğuşlarındaki sağlık personelini desteklemek, halkın güvenli uzaklaşma kurallarına uymasını sağlamak ve temas takibi çabalarını desteklemek için telefon görüşmeleri yapmak bulunuyor. Personel ayrıca Covid-19’dan etkilenenleri desteklemek için planların işlenmesine yardımcı olmak için Sosyal ve Aile Gelişimi Bakanlığı’nın sosyal hizmet ofislerinde görevlendirildi.

BİR CEVAP BIRAK