Ana sayfa Genel Dünyada büyük ses getirecek! TUSAŞ ve BOREN’den havacılıkta bor hamlesi

Dünyada büyük ses getirecek! TUSAŞ ve BOREN’den havacılıkta bor hamlesi

TUSAŞ ve BOREN, dünyada havacılıkta sık kullanılan materyaller yerine ‘bor fiber kompozit’ malzemesi geliştirilmesi konusunda işbirliği yapacak. Hava araçlarında millilik oranı artacak.

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Ulusal Bor Enstitüsü (BOREN) arasında ‘Bor Fiber takviyeli Kompozit Malzemelerinin Havacılık Yapısallarında Kullanımının Araştırılması’ konulu bir işbirliği başlatıldı. Dünyadaki iki kompozit alternatifi yerine TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve BOREN Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu tarafından önerilen fikir, anlaşmayla perçinlendi.

MİLLİLİK ORANI ARTACAK

TUSAŞ ve BOREN, dünya havacılık ekosisteminde sık kullanılan materyaller yerine ‘bor fiber kompozit’ malzemesi araştırılması ve geliştirilmesinde işbirliği yapacak. İşbirliğiyle ülkemizde önemli miktarda rezervi bulunan bor minerali kullanılarak ‘bor fiber takviyeli’ milli kompozit malzemeleri geliştirilmesi hedefleniyor. Hava araçlarındaki millilik oranlarının artması, milli ürünlerin ise inovatif özellikleriyle pazarda daha güçlü bir konum alması hedefleniyor.

TÜRKİYE KALİTE SÜRECİNE GİRDİ

SAHA İstanbul öncülüğünde havacılık sanayiinde yer alan TUSAŞ, BAYKAR, ASELSAN gibi firmaların katılımıyla oluşturulan Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi’yle Türkiye, Avrupa Havacılık Kalite Grubu entegrasyonunu tamamlayan ülkeler arasına girdi. Türkiye, böylece dünyada havacılık endüstrisini yöneten ve kalite süreçlerini denetleyen kurumun bir parçası haline geldi.

BİR CEVAP BIRAK