Ana sayfa Güncel Yeni Havalimanı Türk Havacılık Tarihinde Bir Milat Olacak

Yeni Havalimanı Türk Havacılık Tarihinde Bir Milat Olacak

İstanbul Havalimanı, Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı oldu. Türkiye’yi bölgesel üs konumuna getirecek olan yeni havalimanı, bu alanda yeni rekorlara imza atacak.

Türk sivil havacılık tarihi yeniden yazılıyor. 29 Ekim 2018 tarihinde açılışı gerçekleşen İstanbul Havalimanı, rekorları kıra kıra hayata geçiriliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma operasyonu, 5 Nisan 2019 03:00 – 7 Nisan 2019 00:00 tarihleri arasında yapılacak. Bu tarihler arasında adeta dev bir göç yaşanacak.7 Nisan’da taşınmanın sona ermesiyle birlikte yepyeni bir dönemin de kapıları açılacak.

DEV İSTİHDAM KAPISI

İstanbul Havalimanı’nın ilk aşamasında, 16 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor.
İstanbul Ekonomi ve EDAM araştırma merkezi tarafından hazırlanan “İstanbul Havalimanı Ekonomik Etki Analizi” raporuna göre, 2025 yılında İstanbul Havalimanı’nın doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı 225 bin kişilik istihdam dikkat çekiyor. Türkiye’nin havacılıkta küresel ölçekteki en büyük projelerinden olan; sadece İstanbul ya da ülkemizde değil, bölgemiz ve dünya nezdinde de bir çekim noktası olma misyonunu taşıyan İstanbul Havalimanı, ilk fazının tamamlanmasıyla sağladığı mevcut istihdam rakamlarıyla ekonomiye kayda değer bir katkı sunuyor. Hali hazırda havalimanı işletmesinde 2 bin 700, güvenliğinde 3 bin 522, Unifree Duty Free İşletmeciliğinin gümrüksüz satış ve perakende alanlarında 2 bin, yer hizmetlerinden Havaş bin 178, Çelebi ise 2 bin, temizlik, vale ve otopark hizmetlerinde 2 bin 532, yeme içme alanındaki servis hizmetlerinde bin 300 kişi ve diğer perakende alanlarında yaklaşık bin kişi istihdam edecek.
Öte yandan Türk Hava Yolları ise havalimanın büyüme stratejisine uygun ek istihdam sağlayacağını duyurdu.

THY TAŞINMAYA HAZIR

Atatürk Havalimanı’ndan 6 Nisan Cumartesi saat 14:00’dan itibaren planlanan tüm uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirecek olan Türk Hava Yolları’nda (THY) taşınma için son hazırlıklar yapılıyor.

Şirket, tüm ekipmanları ve personeliyle birlikte yeni havalimanında hizmet vermek için çalışmalarını hızlandırdı.
Taşınma öncesi aralarında dış hatlar Lounge’ın da olduğu İstanbul Havalimanı’nda son kontrolleri yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, çalışmalara tam not verdi ve sosyal medya hesabından, “6 Nisan büyük göçe hazırız. İstanbul Havalimanında arkadaşlarımız ile birlikte son kontrollerimizi yaptık. Açılışa hazır Dış Hat Salonumuzda Türk Çayı köşesinde yorgunluk çayımızı içtik. Havalimanı da çok güzel! THY tesisleri de çok güzel!” açıklamasını yaptı.

 

BİR CEVAP BIRAK