Ana sayfa Dünyada Havacılık Ticaret Savaşı Endişelerine Rağmen Kargoda Artış Devam Ediyor

Ticaret Savaşı Endişelerine Rağmen Kargoda Artış Devam Ediyor

Yavaş büyümenin devam etmesi beklenirken kargo kapasitesi beş ay içerisinde dördüncü kez kargo talebini geçti.

Hava kargosu, ABD ve Çin arasındaki ticari savaş beklentileriyle ilgili endişelere rağmen, Temmuz ayında da büyümeye devam etti.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nden alınan veriler, ölçülen kilometre başı navlun talebinin bir önceki yılın aynı dönemine göre Temmuz 2018’de %2.1 arttığını gösteriyor.

Hafif yükselişe rağmen, bu durum Mayıs 2016’dan bu yana en yavaş büyüme oranı. Buna ek olarak, mevcut kilometre başı navlun (AFTK) olarak ölçülen navlun kapasitesi, Temmuz ayında yıllık bazda %3,8 arttı. Bu, beş ayda kapasite büyümesinin talep büyümesini aştığı dördüncü ay oldu.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “Temmuz ayında hava kargo talebinin 2016’dan bu yana en düşük seviyesine ulaşması bekleniyor. Yıl boyunca hala %4’lük bir büyüme bekliyoruz, ancak aşağı yönlü risk arttı” dedi.

“Dünyanın en büyük iki ticaret ülkesi olan Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı ve gittikçe gerginleşen ticari müzakereler, hem iş hem de yatırımcı hassasiyata sürükleyerek küresel ekonomide dalgalanmalara neden oluyor. Ticaret savaşları sadece kaybedenler yaratır.”

Nippon Cargo Havayolları filosunun geçici hizmet durdurması Temmuz ayı başlarında büyümeyi yavaşlatsa da, stok yenileme döngüsünün sona ermesi, Avrupa, Çin ve Japonya’daki ihracatta zayıflama ve Avrupa ve Asya’daki daha uzun teslimat süreleri gibi göstergeler yavaş büyümenin devam edeceği anlamına geliyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK