Ana sayfa Dünyada Havacılık SkyRyse, Gelişmiş VTOL Otomasyon Sistemini Tanıttı

SkyRyse, Gelişmiş VTOL Otomasyon Sistemini Tanıttı

Acil müdahale birimleri, bu teknolojiyi Ocak ayında ilk kez kullanabilecek.

SkyRyse adlı yeni şirket, Salı günü bir basın açıklamasının lansmanını duyurdu. Dikey kalkış ve iniş yapabilen uçaklarda gelişmiş otomasyon sistmlerini tanıtmayı amaçlıyor. Boeing, SpaceX, Tesla, Uber ve ordu gibi yerlerden gelen havacılık uzmanlarından oluşan şirket, “günümüzün ulaşım altyapısına bağlı olmayan hızlı, güvenli ve uygun fiyatlı hava taşımacılığı sağlamayı” hedefliyor.

SkyRyse’in CEO’su ve genel müdürü Mark Groden lansmanda “Her yıl milyarlarca saat trafikte boşa harcanıyor ve verimsiz rotaları izleyerek, refahımızı ve ekonomik üretkenliğimizi tüketiyoruz.” dedi.

Bu hedefi gerçekleştirmek için SkyRyse, yapay zeka, uçuş algılama paketi ve karar verme algoritmalarını birleştiren gelişmiş bir pilot yardım sistemi APAS’ı geliştirdi. APAS ile SkyRyse, insan hatasını ve pilotun iş yükünü azaltmayı umuyor. Şirket, FAA onaylı VTOL uçaklarında APAS teknolojisini tanıtmayı hedefliyor. SkyRyse, APAS’ı California Tracy’de acil müdahale birimlerine destek amacıyla Ocak ayında faaliyete geçmeyi planlıyor.

Groden, “Bugünün altyapısı ile sınırlı olmayan bir hava taşımacılığı hizmeti kuruyoruz. Acil durumlarda desteğe ihtiyacın en maksimum olduğu zamanlarda dakikalar hayat ve ölüm arasındaki fark anlamına geldiği için SkyRyse Acil Durum Müdahalesi başlatıyoruz.” dedi.

Şu an itibariyle, SkyRyse, Venrock tarafından yönetilen 25 milyon dolarlık sermaye ve yatırıma sahip. Yatırımda Eclipse, Stanford Üniversitesi, Sanayi Girişimleri, Kamyon VC ve Engage Ventures’ın da desteği var.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK