Ana sayfa Dünyada Havacılık Pilot Kıtlığı Özel Jet Satışlarını Vurdu

Pilot Kıtlığı Özel Jet Satışlarını Vurdu

Avrupa’da pilot sayısının giderek azalması özel jet satışlarını etkiledi, jet sahipleri mürettebat bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Özel jet pilotlarının önümüzdeki yıllarda da azalmaya devam edeceği, İngiltere uçak satış ve pazarlama şirketi Colibri Aircraft’ın düşüncesi.

Colibri, satışlarının yaklaşık %70’inde uçuş mürettebatını garanti etmek için zorluklarla karşılaştığını söylüyor. “Beş yıl önce, bu durum, vakalarımızın sadece %20’sini etkiliyordu.” diyor.

Londra merkezli şirket, olumsuz görünümünü desteklemek için Mayıs ayında AeroProfessional tarafından yayınlanan ve 2034 yılında Avrupa’da 95.000 yeni pilota yönelik talep bulunacağını belirten bir işe alım uzmanının raporuna işaret ediyor. Colibri genel müdürü Oliver Stone, “Birçok havayolu şirketi, havacılık sektörüne pilot bulmak için özel jet sektörüne bakıyor, böylelikle özel jetler için daha az pilot kalıyor.” diyor.

Yetkili, pilotlara yönelik artan talebin çeşitli faktörlerin bir araya geldiği bir durum olduğunu açıklıyor. Bu faktörler içerisinde; pilotların yasal emeklilik yaşının 65 olması ve özellikle Afrika, Asya ve Orta Doğu olmak üzere denizaşırı pazarlardan gelen taleplerdeki artış yer alıyor.

Stone, “Şu anda uygun mürettebat bulunması, satışı etkileyen gerçek bir sorun.” diyor ve özel bir jete sahip olmanın getirdiği kolaylık ve esnekliği ortadan kaldırdığına dikkat çekiyor.

“Artık müşterilerin uçakları için mürettebatı nasıl planladıklarını, satın alma sürecinin ilk aşamalarında daha fazla araştırmak zorundayız.” diye belirtiyor. “Sadece tam zamanlı bir pilot alıp mürettebat ile sözleşmelerine güvenmeye karar verirlerse, uçmak istedikleri zaman mürettebatı bulamama riski giderek artırıyor.” diye sözlerini tamamladı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK