Ana sayfa Dünyada Havacılık FAA, Drone Entegre Sisteminin Son Aşamasını Başlattı

FAA, Drone Entegre Sisteminin Son Aşamasını Başlattı

Drone pilotları hızlı bir şekilde Amerika çapında hava sahası izinlerini alabilecek.

FAA geçtiğimiz Perşembe günü son alçak irtifa yetkilendirme ve bildirim sektörünün yayına girdiğini duyurdu. LAANC, drone pilotlarının ülke çapında yaklaşık 500 havalimanı çevresindeki yaklaşık 300 hava trafiği tesisinden otomatik hava sahası izinlerini almasını sağlıyor.

FAA Yöneticisi Dan Elwell bir videosunda şunları söyledi: “LAANC, droneları hava sahamıza güvenli bir şekilde entegre etmemize yardımcı olan teknolojik bir çözüm. Hava trafik kontrolörlerinin uçuş operasyonlarını planlamak için daha fazla esnekliğe sahip olabilmeleri için havaalanlarının yakınında uçan droneların nereye ve ne zaman uçtuğuna dair bilgi sağlar. LAANC kullanan drone pilotları, belirli hava sahalarında gerçek zamanlı olarak uçuş için yetki alabilirler. Haftalar süren işlemler, şimdi sadece saniyeler alacak. ”

FAA, geçtiğimiz Nisan ayında Amerika’nın güneyinde LAANC’i test etmeye başladı. LAANC, kuzey bölgesinde de 13 Eylül’de tanıtılmaya başlandı ve tüm ülkeye yayıldı.

FAA, web sitesinde LAANC hizmeti sunabilen ek ortaklar onaylandığında da genişletilecek onaylı şirketlerin bir listesi yer alıyor.

Airways Haber | Çevir Ekibi

BİR CEVAP BIRAK