Ana sayfa Dünyada Havacılık F-35, Beklenenden Daha Uzun Süre Hizmet Verecek

F-35, Beklenenden Daha Uzun Süre Hizmet Verecek

Lockheed Martin, F-35A’daki statik, düşme ve dayanıklılık testleri tamamlandıktan sonra ilk sonuçların savaş uçağının hizmet ömrünün artırılması için potansiyel olduğuna işaret ediyor.

F-35’in hizmet ömrü 8,000 saat olarak tasarlandı, ancak uçağın testlerde hizmet süresinin 2 katı olan 16,000 saat hizmeti başarıyla tamamlamış olması gerekli. F-35A, 24,000 saat testi tamamlayarak beklentileri aştı ve Lockheed hizmet ömrünün uzatılması için harekete geçecek.

Lockheed Martin’in başkan yardımcısı ve F-35 programının genel müdürü Greg Ulmer, “Sonuçları analiz etmeyi ve uçağın kullanım ömrü sertifikasyonunu daha da genişletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. “Savaş uçaklarının en uzun ömürlülerinden biri olarak zaten sertifikalandırılmıştı, yeni sonuçlar on yıllar boyunca F-35 müşterilerinin maliyetlerini büyük ölçüde azaltacak.”

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri (USAF), F-35A’yı 2070’e kadar uçurmayı planladığından, daha uzun bir ömürlü F-35A ile yeni savaş uçakları satın almak zorunda kalmadan bu hedefe ulaşabilir. Ancak uçakların yaşının artması, bakım ve işletme bakımından daha maliyetli olması anlamına gelir, yakın bir zamanda F-35A için de artan hizmet süresinin ekonomik olup olmayacağını açıklığa kavuşturulacak.

F-35A savaş uçağı, İngiltere Brough’daki BAE Systems’da testlerini tamamladı. F-35B ve C modelleri, Lockheed Martin’in Fort Worth, Teksas’taki tesisinde test edildi, ancak şirket bu modellerin sonuçlarını henüz yayınlamadı. Son olarak tüm modeller Wichita, Kansas Ulusal Havacılık Araştırmaları Enstitüsü’nde son teftiş incelemelerine tabi tutulacak.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK