Ana sayfa Dünyada Havacılık Colorado Uzaktan Hava Trafik Kontrol Kulesinin Testleri Başlıyor

Colorado Uzaktan Hava Trafik Kontrol Kulesinin Testleri Başlıyor

Uzak kuleler, geleneksel kulelerden çok daha düşük bir maliyetle çalıştırılabilir.

90.000’den fazla yıllık faaliyete rağmen, Loveland’daki Northern Colorado Bölge Havaalanı (FNL) şimdiye kadar insanlı bir kontrol kulesinin güvenliğine hiç sahip olmadı. Colorado Ulaştırma Bakanlığı, geleneksel ve pahalı uzun kule inşa edilmesini istemeyen Loveland için yeni bir uzak kontrol kulesi projesinin tamamlanmaya yakın olduğunu bildirdi. FNL; özel uçaklar, ticari uçaklar, askeri uçaklar, pilot eğitimi ve helikoptere imkan sunmasının yanı sıra üç uçuş okuluna, özel uçak bakım hizmetlerine ve 7/24 FBO’ya ev sahipliği yapmakta.

Geçtiğimiz hafta Denver’daki CBS4 TV; yeni hava trafik kontrol tesisinin, hava trafik kontrolörlerine alanın 360 derecelik bir görüntüsünü sunmak için büyük video ekranların duvardan duvara kaplandığı zemin seviyesindeki bir bina ile oluşturulacağını söyledi. İnsanların kendi gözleriyle gördüklerinden daha iyi olmasa da görüntülerin tatmin edici olduğu açıklandı. Uzak kontrol tesisinin görüntü kaynakları, havalimanının çevresinde çeşitli yerlere dikilmiş uzun direklerin üzerinde bulunan onlarca uzaktan kamera. FNL’deki kontrolörlere verilen görüntüler, kontrolörlerin uçakları güvenli bir şekilde birbirlerinden ayrı tutmasına yardımcı olmak için hem görsel hem de radar verilerinden oluşacak.

Uzaktan hava trafik kontrol kulesinin maliyetinin 8 milyon dolardan fazla olduğu bildiriliyor. Colorado DOT, başarılı testlerin yeni uzaktan hava trafik kontrol kulesinin 2020 sonuna kadar işlevsel duruma gelebileceğini söyledi. CDOT, FNL’deki başarının aynı sistemi Gunnison, Telluride ve Montrose gibi uzaktan hava trafik kontrol kulesine ihtiyaç duyan diğer havaalanlarında da kullanılabileceği anlamına gelebileceğini umuyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK