Ana sayfa Dünyada Havacılık Airbus Helicopters, A350 İçin 3D Yazdırılmış Parça Üretecek

Airbus Helicopters, A350 İçin 3D Yazdırılmış Parça Üretecek

Airbus Helicopters, 3D yazıcı ile A350 kapı parçalarını seri üretmeye hazırlanıyor.

Üretici, Almanya’nın Donauwörth kentinde yer alan tesisinde, ek üretim hattı ile uzun mesafe uçakları için titanyum kapı mandalı millerinin üretimini nitelendirme sürecinde olduğunu ve seri üretimin 2019’un başında başlanmasını planladığını söyledi.

Airbus, mevcut titanyum mandal milini yeniden tasarladıktan sonra, bunun 3D yazdırılmış metal bileşenlerin ilk büyük ölçekli üretimi olacağını açıkladı.

Yeni parçalara sahip ilk A350’lerin 2020’de uçması planlanıyor.

Airbus; titanyum tozu lazerler ile eritilerek katman katman yazdırılan şaftın, geleneksel yol ile üretilenlere göre %45 daha hafif olduğunu ve %25 üretim maliyetinin azalacağını söylüyor.

Bir A350’de 16 adet şaft bulunduğu için, yeni üretim işleminin kullanılması ile uçak başına ağırlıkta yaklaşık 4 kg azaltma olacak.

Airbus Helicopters, 3D baskı ile daha fazla A350 kapı bileşeni üretmek için hazırlık yapıyor ve döner kanatlar üzerindeki parçaların da üretiminde aynı yöntemi kullanmayı amaçlıyor.

Helikopterler için ağırlık tasarrufunun önemine dikkat çeken Donauwörth fabrikası endüstriyel servis merkezlerinin başkanı Luis Martin Diaz şunları ifade ediyor: “3D baskı, yeni bileşenlerin tasarım aşamalarından itibaren dikkate alınabilir. Bu yöntem ile kolay ve düşük maliyetli üretim sağlanabilir.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK