Ana sayfa Dünyada Havacılık Yolcu Talebi Haziran Ayında Hızlandı

Yolcu Talebi Haziran Ayında Hızlandı

IATA, küresel yolcu trafiğinin 2017 Haziran ayına göre %7,8 arttığını açıkladı. Mayıs ve Nisan aylarında kaydedilen yıllık %6 artışın üzerinde.

Mevcut kilometre başı koltuk %6,5 artarken, yük faktörü 1 puan arttı ve %82,8’e yükseldi.

2018’in ilk altı ayında gerçekleşen %7 büyüme oranı, güçlü bir performans, ancak 2017’nin ilk yarısında %8,3’lük bir büyüme kaydedildi.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac “2018’in ilk yarısı, beklenenin üzerinde bir talep olan bir başka ay ile sonlandı, bu kuzey yarım küredeki yaz seyahat sezonunun bir göstergesi. Ancak, küresel ticaret savaşı büyük umutların üzerine bir gölge düşürüyor.” dedi.

Juniac, “Ayrıca, yükselen maliyetler – yakıt fiyatları geçen yıla göre yaklaşık %60 oranında arttığı için- düşük ücretlerin teşviklerini azaltmakta.” diyerek devam etti.

Haziran ayı uluslararası yolcu talebi, Haziran 2017’ye göre %7,7 arttı. Orta Doğu ve Afrika havayollarının ardından tüm bölgelerde büyüme kaydedildi. Kapasite %5,9’a, yük faktörü 1,4 puan artarak %61,9’a yükseldi.

Bölgelere göre:

  • Asya-Pasifik havayolları Haziran ayı trafiği, bir önceki yıla göre %9,5 artarken, Mayıs ayında bir önceki yıla göre% 7,7 artış kaydedilmişti.
  • Orta Doğulu taşıyıcılar, geçen yıla göre Haziran ayında %11 artış kaydetti. Mayıs’ta sabit devam edin trafik artışındaki bu keskin dönüşüm bu yılki Ramazan ayının zamanından kaynaklanıyor.
  • Avrupalı ​​taşıyıcılar, Mayıs ayında kaydedilen yıllık %6,3’lük bir artışa ek, Haziran 2017’ye göre de %6,1’lik bir artış kaydetti.
  • Kuzey Amerika havayolu şirketlerinin talebi, bir yıl öncesine göre %5,9 arttı. Mayıs ayında %5’lik bir artış gerçekleşmişti.
  • Latin Amerika havayolları geçen yılın aynı ayına göre %5.6 artış kaydetti, ancak Mayıs ayındaki rakama göre %7,9’luk bir düşüş yaşadı.
  • Afrika havayolları trafiği Haziran ayında %10,9 artarken, Mayıs ayında sadece %2,9’lu bir artış kaydededebildi.

Haziran ayında yurt içi seyahat talebinde yıllık %7,9 artış gerçekleşti, geçtiğimiz Mayıs ayında %6,7 oranında artmıştı. Haziran ayı kapasitesinde %7,5 artış yaşandı, yük faktörü ise 0,3 puan artarak %84,5’e ulaştı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK