Ana sayfa Dünyada Havacılık Uçuş Simülatörleri Amatör Pilotları Eğitebilir

Uçuş Simülatörleri Amatör Pilotları Eğitebilir

Horizon Havayollarının yer hizmetler memuru Richard Russell, hava trafik kontrolörüne video oyunları oynadığı için uçak kullanmasını az çok bildiğini söyledi.

Havacılık danışması Scott Hamilton’ın dediğine göre uçak kullanmak online uçuş simülatöründen öğrenilebilirdi. Fakat uçak uçurmak, kalkıştan ve havalanabilmekten çok daha fazla şey içeriyor.

Birçok kişi gibi, Hamilton da Richard Russell’ın Cuma günü Puget Sound’da yolculuğa çıkardığı o uçağı nasıl uçurmayı öğrendiğini çözmeye çalışıyor.

Tek ipucu Russell’ın hava trafik kontrolörüne video oyunlarının ona ne yapması gerektiğini öğrettiğini söylemesiydi.

“Hangi video oyunlarından bahsettiğine dâhil hiçbir fikrim yok.” dedi Hamilton.

YouTube dahil birçok online uçuş simülatörü var. Uçuşun temel bilgilerini simülatör’den öğrenmek mümkün, pilotlar yıllardır yapıyor, dedi Hamilton.

“Kalkış yapmayı öğrenebilir, iniş yapmayı da öğrenebilirsin” dedi.

Hamilton, Russell’ın bu gezintide gösterdiği belirtiler uçmak değildi dedi. Sonuçta hava trafik kontrolüne “Bu iyi giderse, pike yapıp geceye paydos yapacağım.” dediğini ekledi.

“Bu çok net bir ifade” dedi Hamilton, “Kendini öldürmeden önce son bir gezintiye çıkmıştı”.

Hamilton, Russell’ın bu eylemlerinin ülkedeki havaalanlarında büyük değişimlere yol açacağına inanıyor. Aynı anda iki tane yer hizmetleri memurunun görev yapması gerekebilir. Bu da muhtemelen daha masraflı olacak.

Ama kimse Cuma gecesi Sea-Tac Havalananda yaşanılanların tekrarlamasını istemiyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK