Ana sayfa Dünyada Havacılık Ticaret Savaşları Haziran Ayı Kargo Büyümesini Yavaşlattı

Ticaret Savaşları Haziran Ayı Kargo Büyümesini Yavaşlattı

Yükselen gümrük vergisi, küresel kargo pazarında bir alarm sebebi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, Haziran ayında küresel hava kargo büyümesinin tekrar yavaşladığını açıkladıktan sonra yükselen ticaret gerilimlerinden endişe duyduğunu söyledi.

Talebe rağmen, kilometre başı yük (FTK), Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,7 yükselirken, 2018 yılının ilk yarısı için büyüme %4,7 seviyesinde kalarak 2017’deki büyüme oranının yarısından az gerçekleşti.

Juniac, “Biz hala yıl boyunca %4 civarında bir büyüme bekliyoruz, ancak dünya ticaretindeki problemler gerçek bir endişe kaynağı.” dedi.

“Ticaret savaşları asla kazanan yaratmaz. Devletler, refahın ekonomilere barikat kurarak değil, ticareti arttırarak geldiğini hatırlamalı.”

Mevcut kilometre başı yük (AFTK) olarak ölçülen nakliyat kapasitesi, Haziran 2018’de %4,1 arttı, bu da Mart ayından bu yana her ay kapasitedeki büyümenin talep artışını aştığı anlamına geliyor.

Yavaşlama üç ana faktörden kaynaklanıyor: stoklama döngüsü 2018’in başında sona ermesi, küresel ticaret koşullarında yapısal yavaşlaması ve Nippon Cargo filosunun Haziran ayının ikinci yarısında geçici olarak hizmet vermemesi.

Her ne kadar de Juniac, hava kargosunun yükselen gümrük vergilerinden biraz yalıtılmış olduğunu söylese de, mevcut ticaret gerilimlerindeki herhangi bir kızışmanın “görünümü daha da kötü yönde değiştireceği” konusunda uyardı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK