Ana sayfa Dünyada Havacılık Malezya Hükümeti Kayıp Uçak İle İlgili Rapor Yayınladı

Malezya Hükümeti Kayıp Uçak İle İlgili Rapor Yayınladı

Gizemli bir şekilde kaybolan Boeing 777 uçağına ilişkin soruşturmadan hiçbir net cevap alınamadı ve bunun üzerine Malezya Sivil Havacılık kurumu başkanı istifa etti.

Gizemle bir şekilde kaybolan Malezya Havayolu 370 sefer sayılı uçuşun kaybolmasının ardından 4 yıldan fazla zaman geçti, MH370 için kurulan Malezya ICAO Annex13 güvenlik soruşturma ekibi 495 sayfalık rapor yayınladı. Putrajaya, Malezya’daki Ulaştırma Bakanlığının merkez bürosunda 30 Ağustos’da yapılan basın toplantısında yıllardır süren birçok ülkenin de yardım ettiği arama ve kurtarma çalışmalarının neticesinde Boeing 777 ve 239 yolcuyla alakalı soruşturmada hiçbir net cevap bulunamadı.

Afrika kıyılarına vuran ufak tefek enkaz parçaları hariç, incelenecek başka enkaza ulaşılamadı. Fakat soruşturma uçağın kendisinde bir sorun olduğuna dair bir bulgu bulamadı. 777 kalkışından önce uçması için herhangi bir sakınca yoktu, ağırlık ve denge verisi güvenlik sınırları içindeydi.

Basın toplantısı boyunca, güvenlik soruşturma ekip şefi Kok Soo Chon, uçağın planlanmış rotadan ayrılmasının pilotlar tarafından yapıldığını ve aktarıcının kapatıldığını söylüyor. Kok, bu bulguların yasadışı müdahale olarak değerlendirildiğini ve muhtemel kaçırma belirtisi olduğunu belirtti. Fakat uçak rotadan yön değiştirdiğinde pilotlardan birinin mi yoksa başkası mı uçağı kontrol ediyordu sorusuna cevap bulunamadığını ekledi.

Soruşturmada, pilot ya da pilotların hata olasılığını araştırmak için, 2015’de Germanwings 9525 seferli uçuşunda olduğu gibi, Kaptan Zaharie Ahmad Shah ve Yardımcı Pilot Fariq Abdul Hamid’in geçmişiyle alakalı son derece detaylı inceleme yapıldı.

Soruşturmada maddi durum ve sağlık haricinde, Malezyalı pilotları işe yürüyüşleri ve ayriyeten uçağın kaybolduğu güne ait olan radyo kayıtları da inceledi. Soruşturmada pilotlar ile alakalı hiçbir olağanüstü bir bulgu ve trafik kulesi ile yapılan konuşmalarda kaygı ya da stres içeren kanıt bulunamadı.

Ancak rapor, hava trafik kontrolörlerini standart çalışma prosedürlerine uymadıkları, yani pilotun iletişimi kesmesi durumunda standart acil durum protokollerini başlatmadıkları için eleştiriyor. Kontrol kulesi bulgularının bir sonucu olarak, Malezya’nın sivil havacılık otoritesi başkanı Azharuddin Abdul Rahman, raporun yayınlanmasından bir gün sonra istifa etti. Azharuddin görevini iki hafta içinde terk edecek.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK